Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Arabiemiraatit osti tonneittain kultaa Venezuelasta – köyhyydessä rypevä maa saa kaupasta jopa yli miljardi euroa käteistä

7:37Mielenosoituksia, kuolemaa ja kaaosta: Venezuelan kriisi vaikuttaa myös naapurimaihinVenezuelan epävakaasta tilanteesta puhuttiin Huomenta Suomessa maanantaina.
Julkaistu 02.02.2019 21:38
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Arabiemiraattien Abu Dhabista peräisin oleva investointirahasto Noor Capital on ostanut Venezuelasta tonneittain kultaa.

Uutistoimisto Reuters uutisoi torstaina, että Venezuelan keskuspankki on myynyt abudhabilaisyhtiölle kolme tonnia kultaa ja olisi aikeissa myydä vielä 15 tonnia lisää lähitulevaisuudessa. Kaikkiaan Arabiemiraatteihin on Reutersin tietojen mukaan ollut tarkoituksena myydä 29 tonnia venezuelalaista kultaa.

Nyt tehdyn kaupan arvoa ei ole kerrottu julkisuuteen. Venezuelan kokonaiskultavarannoksi arvioitiin ennen nyt tapahtunutta myyntiä 129 tonnia. Viime vuonna Venezuela myi kultaa Turkkiin noin 800 miljoonan Yhdysvaltain dollarin arvosta.

Kullan maailmanmarkkinahinta oli markkinoiden sulkeutuessa perjantaina hieman alle 37 000 euroa. Maailmanmarkkinahintaan myyty kolmen tonnin erä kultaan maksasi näin vajaat 110 miljoonaa euroa. Koko 29 tonnin erä toisi Venezuelalle reilut miljardi euroa käteistä.

Lue myös: Venezuelassa käyneet arvoitukselliset venäläiskoneet olivat ehkä rahalastissa – koneiden huhutaan kuljettaneen myös kultaa

Noor Capital: Kauppamme on laillinen

Noor Capital antoi ostonsa jälkeen julkisuuteen tiedotteen, jonka mukaan se pidättäytyy uusista kaupoista Venezuelan kanssa, kunnes maan tilanne vakautuu. Yhtiö ilmoitti myös, että sen tekemä kultakauppa oli ”kansainvälisen käytännön ja voimassaolevien lakien mukainen”.

48548457
Istuva presidentti Nicolas Maduro esitteli "Suunnitelmaa isänmaalle vuoteen 2025".AFP / Lehtikuva

Yhdysvallat on arvostellut yhtiötä siitä, että se tekee yhteistyötä presidentti Nicolas Maduron kanssa. Floridalainen senaattori Marco Rubio sanoi Twitterissä yhtiön syyllistyneen ”kullan varastamiseen” Venezuelasta.

Venezuelan keskuspankki ja Arabiemiraattien lähetystö Kolumbiassa, jonka toimialueeseen Venezuela kuuluu, kieltäytyivät kommentoimasta kauppaa Reutesille.

Kultarahalla tarkoitus ostaa perustarvikkeita

Uutistoimisto Reutersille puhuneet kolme nimetöntä lähdettä sanoivat, että kaksi Venezuelan keskuspankin johtokunnan jäsentä pakotettiin eroamaan tehtävistään, sillä he vastustivat kullan myyntiä ulkomaille.

Kullan myynnillä on Reutersille puhuneen lähteen mukaan ollut tarkoitus rahoittaa perustarvikkeiden tuontia ulkomailta. Venezuela kärsinyt jo vuosia huutavasta perustarpeiden pulasta ja hyperinflaatioista.

Maassa on pulaa yksinkertaisista arkipäivän hyödykkeistä kuten WC-paperista. Lihansyönti on Venezuelassa ylellisyyttä. Lääkkeitä on vaikea saada. Tilannetta on entisestään pahentanut Yhdysvaltojen julistamat sanktiot Venezuelan kanssa kauppaa käyville yrityksille.

Öljyrikkaan maan öljyntuotanto on romahtanut ja Venezuelan luottoluokitus laskenut niin paljon, että sillä on suuria vaikeuksia saada luottoa kansainvälisiltä markkinoilta. Tämä pakottaa maan rahoittamaan perustarpeiden hankintaa kullan myynnillä.

Opposition vaatiumksen istuvan presidentin Nicolas Maduron erosta ovat kiihtyneet tämän vuoden aikana. Parlamentin puhemies Juan Guaido julistautui maan väliaikaiseksi presidentiksi ja sai Yhdysvaltojen ja usean Etelä-Amerikan maan tuen. Myös EU on asettumassa tukemaan Guaidon johtamaa oppositiota.

Juan Guaido venezuelaJuan Guaido.

Yhdysvallat tukee voimakkaasti Guaidon johtamaa oppositiota ja on kehottanut muita maita pysymään erossa venezuelalaisesta kullasta.

Lisää aiheesta:

El Salvadorin kansasta on vangittuna ainakin prosentti – taustalla "maailman coolein diktaattori"10-vuotias Martin ei osaa lukea, mutta kullan hän tunnistaa – kotimaasta pakenee parituhatta ihmistä päivässäEnglannin keskuspankki esti Maduron hallintoa nostamasta 1,2 miljardin dollarin arvosta kultaa – USA yrittää suunnata varallisuuden parlamentin puhemiehelleVenezuelan hyperinflaation käsittämättömät seuraukset: Valuutasta poistettiin viisi nollaa, työntekijöille 3 000 prosentin palkankorotuksia – jopa Haluatko miljonääriksi -ohjelma lopetettiinKriisissä olevassa Venezuelassa loppuu ruoka – Maduro kehottaa syömään kanejaVenezuela kyntää yhä syvemmällä
VenezuelaYhdysvallatArabiemiraatitJalometallitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venezuela
  • Eilen06:41
    Trinidad ja Tobaco

    Trinidad ja Tobagon armeija ykköstason valmiustilaan Trump-huhujen vanavedessä: Paniikkia ilmassa

  • ti16:45
    Yhdysvallat

    Hegseth uhkaa huumeliigoja Al-Qaidan kohtalolla – julkaisi videon 14 "narkoterroristin" tuhosta

  • ti14:45
    Trumpin Yhdysvallat

    Huumeet vain tekosyy Trumpin Venezuela-hyökkäyksille – tutkija: Todellinen syy öljy

  • ma05:56
    Yhdysvallat

    Jännitteet kiristyvät: USA:n sotalaiva saapui lähelle Venezuelaa – syyttää myös lavastetusta hyökkäyksestä

  • 19.10.16:19
    Donald Trump

    Trumpilla uusi maalitaulu – Gustavo Petro sai kuulla kunniansa