Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Anonyymien lähteiden mukaan Pohjois-Korea yritti hakkeroida lääkeyhtiö AstraZenecan tietoja koronarokotteesta – hakkerit lähestyivät työntekijöitä suoraan

2:07Näille kolmelle ryhmälle koronarokote annetaan ensimmäisenä – THL:n ylilääkäri: Rokotetta on luultavasti koko Suomen väestön tarpeisiinNäille kolmelle ryhmälle koronarokote annetaan ensimmäisenä – THL:n ylilääkäri: Rokotetta on luultavasti koko Suomen väestön tarpeisiin
Julkaistu 27.11.2020 21:40
Toimittajan kuva

Sanna Voltti

sanna.voltti@mtv.fi

Pohjois-Korealaisten hakkereiden epäillään yrittäneen murtautua brittiläisen lääkeyhtiön AstraZenecan järjestelmiin viimeisen kahden viikon aikana. Asiasta kertoo uutistoimisto Reuters lähteidensä perusteella. 

Hakkerit esittivät olevansa rekrytoijia LinkedInissä ja WhatsAppissa ja lähestyivät sitä kautta AstraZenecan työntekijöitä. He lähettivät työntekijöille asiakirjoja, joiden väitettiin olevan heidän tarjoamiensa töiden kuvauksia. Asiakirjoissa oli haitallisia koodeja, joiden avulla yritettiin päästä työntekijöiden tietokoneille. 

YK:n Pohjois-Korean edustusto Genevessä ei suostunut kommentoimaan asiaa. Myöskään AstraZeneca ei antanut kommenttia aiheesta. 

Reutersin lähteiden mukaan hyökkäyksessä käytetyt tavat ja tekniikat osoittivat, että ne olivat osa isompaa hakkerointiketjua, josta Yhdysvaltain viranomaiset sekä kyberturvallisuuden asianajajat ovat syyttäneet Pohjois-Koreaa. 

Samainen hakkerointiketju keskittyi aiemmin esimerkiksi mediaorganisaatioihin. Viimeisen kolmen viikon aikana hyökkäykset ovat kohdistuneet koronaan liittyviin tahoihin.

Hakkerointia on tapahtunut muutenkin koronan aikana, kun uusinta tietoa tutkimuksista ja rokotteista on yritetty varastaa. Esimerkiksi Kiinaa, Irania ja Venäjää on syytetty hakkeroimisesta. 

Viranomaisten mukaan varastettu tieto voidaan myydä eteenpäin tai sitä voidaan käyttää kiristämiseen. 

Microsoft kertoo, että he ovat havainneet kaksi Pohjois-Korealaista hakkerointiryhmää, jotka ovat yrittäneet hakkeroida tietoja rokotteiden kehittäjiltä useista eri maista. 

Lue lisää: AstraZenecan lupaavalta vaikuttanut rokote on aiheuttanut hämmennystä – 90 prosentin teho saatiin nuoremmalta testiryhmältä, joille annettiin vain puolikas annos rokotetta

KoronavirusPohjois-KoreaHakkerointiUlkomaat
Toimittajan kuva
Sanna Voltti
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

WSJ: Moka – uudet Epstein-asiakirjat paljastavat kymmenien uhrien nimet149 miljoonaa salasanaa löytyi avoimelta palvelimelta: Hakkeroitiinko Gmail-, Facebook- tai Onlyfans-tilisi?Kaikuuko Yhdysvaltain hallinnossa natsien retoriikka? Vertaa itseX kieltää riisuntakuvat viranomaisten painostuksessa – Musk kiistää alaikäisiin liittyvät tapauksetSuosikkilelujen varjopuoli: Näin Labubuja valmistetaan kiinalaistehtaallaX:n tekoälyalusta riisuu naisia ja tyttöjä – Suomi odottaa EU:n toimia

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 31.1.20:30
    Arkeologia

    Muinaisesta joukkohaudasta tietoa maailman ensimmäisestä pandemiasta

  • 25.1.15:49
    WHO

    WHO arvostelee tiukasti Yhdysvaltoja: "Epätosia perusteluja"

  • 13.1.15:35
    Tietoturva

    Ihmisten terveystietoja korona-ajalta päätyi muistitikulla kirpputorille Pirkanmaalla

  • 18.12.202513:56
    Influenssa

    Kovan influenssa-aallon taustalla muutos viruksessa, kertoo WHO – Suomen huippuviikot vielä edessä

  • 11.12.202510:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa