Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Anne Kyllönen tyrmää MM-kaavailut Ylelle: "No ei kyllä kiinnosta"

Anne Kyllönen
Anne KyllönenLehtikuva
Julkaistu 03.02.2017 13:41
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Sprinttihiihdon SM-kultaa Keuruulla hiihtänyt Anne Kyllönen ei aio missään nimessä lähteä vapaan hiihtotavan sprinttiin Lahden MM-kisoissa.

Kyllöstä on pidetty laihanlaiseksi kutistuneessa maastohiihdon sprinttiosaajien osastossa  ampumahiihtäjä Mari Laukkasen lisäksi toisena selvänä valintana, mutta Suomen mestaruudesta huolimatta Kyllönen ei ole kiinnostunut hiihtämään helmikuun lopun MM-kotikisojen sprinttiä.

– No itse asiassa ei kiinnosta, Kyllönen tokaisi Ylen haastattelussa.

– Kyllä normaalimatkat ovat ne minun päätavoitteeni ja niissä on se tähtäin. Tämä oli vain harjoitusta kovaan vapaan kisaan, koska muuten ohjelmassa on aika paljon perinteisen kisoja jatkossa, hän jatkoi.

Aiemmin Suomen ykköshiihtäjä Krista Pärmäkoski on ilmoittanut, ettei ole käytettävissä MM-sprinttiin. Kyllösen mielipide tuskin muuttuu, vaikka päävalmentaja Reijo Jylhä pyytäisi häntä kaikesta huolimatta mukaan.

– No en kyllä usko. Edelleenkin päätähtäin on siellä kympillä ja pursuitissa (yhdistelmäkisassa). Tietysti toivon, että olen niissä sitten parhaassa kunnossa, Kyllönen vastasi.

Samoilla linjoilla on myös Kerttu Niskanen.

– En halua, Niskanen kommentoi.

Suomalaisnaisista suurin osa tähtää Lahdessa nimenomaan perinteisen hiihtotavan 10 kilometrin kisan menestykseen, mikä aiheuttaa runsaasti päänvaivaa valmennusjohdon valintoihin.

Lisää aiheesta:

Jari Isometsä ehdottaa Suomelle kovaa ratkaisua MM-kisoissa – "Olisiko viisaampaa?"Krista Pärmäkoski myöntää tilansa – tavoite on nyt jotain ihan muuta kuin palkintosijatKrista Pärmäkosken MM-kisaurakasta paljastuksia – karsimista puntaroidaan kahden startin välilläPäävalmentaja vihjailee: Lahden MM-hiihdoissa hurjastellut Anita Korva tyrkyllä myös SeefeldiinIsometsä uskoo: Kyllönen valitaan olympialaisiin näytöistä huolimatta – "Menestystä ei tietysti ole näköpiirissä"Hiihtonaisilta kieltäytymisiä MM-kotikisoissa – päävalmentaja turvautuu Laukkaseen
MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • Eilen18:20
    Iivo Niskanen

    Hiihtoniilot: Jari Isometsä viittasi kintaalla Iivo Niskasen puheisiin – "En ole moneen vuoteen ottanut Iivon juttuja tosissani"

  • Eilen17:21
    Olympialaiset

    Venäläiset saattavat palata hiihtoladuille – näin kommentoi asiantuntija: "Kyllä se on mahdollista"

  • Eilen15:25
    Hiihtolajit

    Venäjän hiihtäjien kohtalonpäivä selvillä

  • Eilen15:06
    Mäkihyppy

    Rukan maailmancup-joukkueet julki – suomalaissensaatio mukana

  • 23.11.13:26
    Vantaa

    Pääkaupunkiseudulla ladulle pääsee jo monessa paikassa – Hakunilassa tehtiin yllättävä julkkisbongaus