Älä suotta mene salille! Asiantuntija vaihtaisi suosikkilaitteen hyppynaruun: "Tarvitset vain kehosi"

Personal trainerina työskentelevä Emily jättäisi crosstrainerilla treenaamisen väliin.
Personal trainer Emily Samuel uskoo hyppynarun voimaan. Fitnessohjaajana toimivan Samuelin mukaan hyppiminen on tehokkaampaa kuin crosstrainer-laitteessa juokseminen.
Vastustaa crosstraineria
Samuel kertoo vastustavansa crosstraineria.
– Se on kuin puoliksi ajaisi pyörää ja puoliksi kävelisi. Ei sillä oikein ole yhteyttä tosielämään, Samuel totesi Business Insiderin haastattelussa.
– Valitsisin muita välineitä sykkeeni nostamiseen. Suosittelisin todella, että hypit crosstrainerin sijaan narulla. Tarvitset vain kehosi, et tarvitse kuntosalia.
Kaikki eivät ole samaa mieltä: urheilulääketiedeklinikan perustajan Edward Laskowskin mukaan crosstrainer rasittaa polvia vähemmän kuin juokseminen, jolloin treeni on kivuttomampaa ja voi myös kestää pidempään kuin muuten.
Tutkimusten mukaan crosstrainerit ja muut laitteet saattavat kuitenkin yliarvioida kalorinkulutuksen.
Soutulaite parempi vaihtoehto?
Aluksi kannattaa oppia hyppäämään narua "perinteisellä tavalla". Sen jälkeen narun kanssa voi kokeilla erilaisia temppuja. Jos et ole valmis luopumaan kuntosalilaitteista, Samuel suosittelee soutulaitteen testaamista.
Hän kuitenkin muistuttaa myös, että parasta treeniä on nautinnollinen treeni.
– Tee siis niitä asioita, joista nautit – vaikka sitten crosstrainerilla!
– Liikuta kehoasi tavalla, josta pidät. Älä tee juttuja, joita vihaat. Jos vihaat olla crosstrainerilla 30 minuuttia, älä tee niin. Valitse jotakin muuta, mistä nautit, Samuel neuvoo.
Lähteet: Businessinsider.com
Uusimmat
-
23:08
Nigeriassa yli 300 siepatun koulutytön vanhemmat odottivat tietoja lapsistaan
-
22:54
Kärkikolmikko voittovireessä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:42
Myanmarin poliisi tulitti mielenosoittajia kumiluodeilla – juntta erotti tukea pyytäneen YK-lähettilään
-
22:40
Mika Kallio mursi sääriluunsa ikävässä ulosajossa – "Kun hauska päivä harrastuksen parissa menee pieleen"
-
22:27
Riita kuntosalien sulkemisesta kertoo vakavasta johtamisongelmasta, sanoo entinen valtiosihteeri
-
22:23
Petter Kukkonen nosti esiin suuren epäkohdan MM-laduissa – "FIS ei tietenkään pidä asiaa ongelmana"
-
22:19
Teemu Sunista otti pannuun ja rajusti: "Ei kukaan voi hävitä noin paljon ajamalla"
-
22:10
Kalle Rovanperällä hurjat panokset pelissä Rovaniemen MM-rallissa – "Luvassa ihan täysi homma"
-
22:00
Tältä näyttää Rahapaja Putouksen tyyliin – sketsiin asteli mukaan todella yllättävä vieraileva tähti!
-
21:56
Ilkka Herola esitteli MM-hopeaansa MTV Urheilulle – "Epätodellisen tuntuista aikaa"
-
21:37
Kokoomukselle uusi pormestariehdokas lähiviikkoina – valtuustoryhmän puheenjohtaja listaa joukon toivottuja ehdokkaita
-
21:32
SM-liigan superkierros: JYP aloittanut nousun pahnan pohjilta, Ässien kurimus jatkuu
-
21:24
Kokoomus kannattaa vihreiden lähijunaehdotusta – haluaa tehdä sen kilpailun kautta: "Erittäin vaikeaa raideleveyden poikkeuksellisuuden takia"
-
21:19
Tutut sketsihahmot viettivät tällä viikolla hiihtolomaa – näin yhteinen kylpyläloma sujui: "Sie ruikkaisit miun päälle"
-
21:12
Pakettiauton kuljettaja kuoli Helsingissä törmättyään kiviaitaan
-
21:08
Kalle Rovanperä jännittävästä kärkitaistosta päätöspäivään
-
20:59
Tämä Jokeri-hahmo pääsi jatkoon ja etenee Putouksen sketsihahmokisaan!
-
20:58
Kommentti: Kirsi Piha jätti kokoomuksen takapihalle vetäytyessään Helsingin pormestariehdokkuudesta viime tingassa
-
20:48
Mikko Töyssyn uusi sketsihahmo on entinen paperityöläinen, nykyinen Tonttu: "Tipe tipe vaa moro!"
-
20:45
Hurjaa kyytiä pitävä Esapekka Lappi vinoili norjalaistähdelle – "Ei tarvii uhota"
-
Lataa lisää