Hurja hyperinflaatio jyllää Venezuelassa, presidentti yritettiin murhata räjähteillä lastatulla lennokilla ja maasta lähtevät pakolaiset kiristävät naapurimaiden välejä. Mitä latinalaisessa Amerikassa tapahtuu?
Hyperinflaation ja nälänhädän kourissa olevasta Venezuelasta on puolessatoista vuodessa paennut yli 1,5 miljoonaa ihmistä. Silti maan valtiollinen televisio kertoo tarinaa “onnellisesta kansasta”.
VIDEO:
Venezuelan tilanteeseen perehtynyt toimittaja Pertti Pesonen ja Helsingin yliopiston maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen ruotivat maan kriisiä Huomenta Suomessa.
– Todellisuus, mitä siellä paetaan, on nälkä ja turvattomuus. Terveydenhuolto on käytännössä romahtanut. Ihmiset kuolevat täysin hoidettavissa oleviin sairauksiin, esimerkiksi diabetekseen, koska ei ole insuliinia, Ylen toimittaja Pertti Pesonen sanoo.
Rahan arvo luisukierteessä
Toimia tilanteen korjaamiseksi on penätty presidentti Ncolas Madurolta, mutta ratkaisua ei ole löytynyt.
– Kansainvälinen valuuttarahasto odottaa, että inflaatio kohoaa jopa miljoonaan prosenttiin tänä vuonna ja valtion pankki on lakannut ilmoittamasta lukemia. Rahan arvo on luisukierteessä, sanoo maailmanpolitiikan professori Teivo Teivainen.
Inflaatiovauhti on Teivaisen ja Pesosen mukaan valtava.
