Sosiaalisessa mediassa toimivat sijoittaja-aktivistit ovat laittaneet osakemarkkinoita viime viikkoina sekaisin.
Tällä viikolla aktivistien kohteeksi päätyi verkkolaitevalmistaja Nokia. New Yorkin pörssissä Nokian ja muutaman muun yhtiön osake on tällä viikolla lähtenyt rakettimaiseen nousuun ilman yhtiön tilanteessa tapahtunutta muutosta.
Yllättävien nousujen takana vaikuttaa olevan sosiaalisen median Reddit-sivuston piensijoittajien Wallstreetbets-palstalla masinoima ostokampanja.
– Näkisin, että tässä on paljon kyse sosiaalisen median aktivismista suhteessa arvopaperimarkkinoilla toimiviin osakkeiden lyhyeksi myyjiin, sanoo Nordnetin osakestrategi Jukka Oksaharju.
Lue myös: Keskustelupalsta villitsi Nokian arvon – Kim Väisänen vastasi myymällä 100 000 osaketta: "Päätin, että Nokia maksaa minulle auton"
Hän uskoo ja toivoo, että arki palaa pörssiin kuitenkin ennemmin tai myöhemmin.
– Tällä viikolla tapahtuneet kurssimuutokset eivät edusta millään tavalla normaalitilaa, hän sanoo.
Lyhyeksi myyjillä tarkoitetaan henkilöitä, jotka yrittävät hyötyä kurssien laskusta, kun taas perinteinen sijoittaja ostaa osaketta ja ajatuksena on myydä se kalliimmalla myöhemmin kurssinousun jälkeen.
Lyhyeksi myyjät ennustavat kurssilaskua. He myyvät lainaamansa osakkeen ja ostavat sen takaisin kurssilaskun jälkeen halvemmalla. Aktivistit pyrkivät hyötymään siitä, kun lyhyeksi myyjät odottavat kurssilaskua, ja he pyrkivät nostamaan itse kurssin arvoa.
