Neljän kisan ajokieltoon tahallisesta kisan jälkeisestä törmäyksestä määrätty Formula 2 -kuljettaja Santino Ferrucci on pyytänyt anteeksi Britannian GP-viikonlopun käytöstään.
Amerikkalainen Trident-kuski Ferrucci suuntasi autonsa päin toista Haasin F1-tallin kuskilupausta Arjun Mainia Silverstonen sprinttikisan jäähdyttelykierroksella.
Kahden viikonlopun ajokiellon lisäksi Ferrucci sai peräti 60 000 euron sakot. Hän julkaisi maanantai-iltana tiedotteen, jossa pahoitteli viikonlopun käytöstään sekä poisjääntiään asiaa selvittäneestä kuulemistilaisuudesta.
– Haluan välittää vilpittömimmät pahoitteluni sunnuntain toimistani Silverstonen F2-kisassa. Käytin äärimmäisen huonoa arviointikykyä kisan lopussa, kun menin aivan liian lähelle tallikaveriani Arjunia. Tarkoitukseni oli vain raapaista hänen renkaitaan enkä onneksi aiheuttanut vahinkoa hänen autolleen, Ferrucci kertoo.
– Kyseessä ei ollut mitään tarkoituksellista, harkittua tai minkääntyyppinen kostoisku, vain kiukkua ja turhautumista, koska tämä on ollut kamala vuosi, Ferrucci selittää.
Ferrucci perustelee vihanpurkaustaan "20-vuotiaan amerikanitalialaisen moottoriurheiluun kohdistuvan intohimon" aiheuttamaksi.

