Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ilmatieteen laitos varoittaa: Ajokeli mahdollisesti vaarallinen koko maassa

Lehtikuva
Julkaistu 23.02.2017 07:01
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Ajokeli voi tänään olla mahdollisesti vaarallinen koko maassa, varoittaa Ilmatieteen laitos. Lumisateita saadaan tänään suuressa osassa maata.

Lumisateita satelee lähes koko maassa. Yhdistettynä tuuliseen säähän tiedossa on siellä tällä tuiskua.

– Hyvin talvinen keli ainakin tänään aamuliikenteessä ja pitkälle päivän aikana, kertoo tieliikennepäivystäjä Marja Sillanpää Liikennevirastosta.

Eteläisemmässä maassa lämpötilat ovat plussan puolella, mikä tietää huonoa ajokeliä. Kehnoin ajokeli on Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa, Kymenlaaksossa ja Ahvenanmaalla.

– Joka siellä liikenteessä nyt aamutuimaan menee, niin kyllä siellä tarkkana täytyy olla. Tällaisia talvisia kelejä on kuitenkin ollut suhteellisen vähän, ja vaativat siksi pientä totuttelua, Sillanpää toteaa.

0:43Huono ajokeli piinaa autoilijoita

Merellä varoituksia, lennot normaalit

Myös merenkulkijoita kehotetaan tarkkuuteen. Selkämerellä on voimassa vaarallisen aallokon varoitus, minkä lisäksi Perämeren eteläosaan on annettu jäätämisvaroitus.

Helsinki-Vantaan lentoliikenne on palannut tänä aamuna normaaliksi. Keskiviikkoiltana noin 30 lentoa myöhästyi, kun kaksi kiitotietä oli poissa käytöstä kovan sivutuulen takia. Kentällä käytettiin vain yhtä kiitotietä, mikä hidastutti lentoliikennettä.

Finavian viestintäpäällikkö Annika Kåla sanoi, että hänen tietääkseen sään takia lentoja ei jouduttu perumaan. Kaikki kiitotiet saatiin Kålan mukaan takaisin käyttöön puoliltaöin.  

Lisää aiheesta:

Meteorologi varoittaa: Huono ajokeli jatkuu ainakin kaksi päivää – lentoja perutaan, ratikat sekaisinLakkopäivän sää: Tällaisessa kelissä tänään ajetaanLumisadealueen liikkeessä muutos – liikenteeseen varoituksia: "Syytä unohtaa ohittamistilanteet"Nyt lumi tuiskuaa: Hanget paksuuntuvat paikoitellen jopa 20 senttiä!Ajokeli on tänään huono tai erittäin huono – auraajat ehtivät putsata katuja vain hetken ennen uutta pyryäPöllyävä lumi kiillottaa ja ruuhkauttaa tiet – lumikaaokseen osattu kuitenkin varautua
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:05
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Parikymmentä ihmistä yhä kateissa Venäjän iskun jälkeen

  • 10:58
    Talous

    HS: Valtiovarainministeriön mukaan VTV:n raportti liioittelee Marinin hallituksen menolisäyksiä

  • 10:52
    Saimaannorppa

    Nuori saimaannorppa kuoli kalastusrysään Rantasalmella

  • 07:38
    Ilmastonmuutos

    Ilmastonmuutos lisää tavallisen suomalaisen vahinkoriskiä – yleistyykö Yhdysvaltojen malli Suomessakin?

  • 06:30
    Politiikka

    VM: Yli 10 miljardin sopeutus voi olla edessä – näistä kohteista säästöjä voisi löytyä