Aivan älytön näky: Liikemies kaahasi 417 km/h yleisellä tiellä – liikenne oli vähäistä, mutta pienikin lipsahdus olisi voinut koitua kuolemaksi
Jutun perästä löytyvällä videolla nähtävää temppua ei pidä lähteä kokeilemaan itse, vaikka tallista Bugatti Chiron löytyisikin.
Mikäli rahasta ei ole puutetta ja kiikarissa on mahdollisimman nopea katulaillinen superauto, ei Bugatti Chiron ole yhtään hullumpi vaihtoehto. Ranskan Molsheimissa käsityönä valmistettava Chiron yltää peräti 420 tuntikilometrin huippunopeuteen.
Tällaisia nopeuslukemia isketään tauluun tyypillisesti vain muulta liikenteeltä suljetuilla alueilla, mutta kuten tsekkiläinen liikemies Radim Passer näyttää, on 400 tuntikilometrin raja ylitettävissä myös yleisellä tiellä.
Alta löytyvällä videolla Passer on oman Chironinsa ohjaksissa saksalaisen moottoritien nopeusrajoituksista vapaalla osuudella. Passer kertoo, että paikaksi valikoitui noin 10 kilometriä pitkä suora, jossa näkyvyys on tavallista parempi, koska tie viettää suoran keskivaiheilla hieman alaspäin.
Mittarin mukaan auton nopeus on parhaimmillaan 414 km/h, mutta GPS:n mukaan tulos oli 417 km/h. Myös videon kovavauhtisin ohitus tapahtuu näissä nopeuksissa. Mitä mahtoi keltaisen Porschen kuljettajan mielessä liikkua, kun Chiron sujahti ohi silmänräpäyksessä?
Video on kuvattu heinäkuussa 2021. Koe pyrittiin suorittamaan mahdollisimman vähäliikenteisenä ajankohtana, joka tässä tapauksessa oli varhainen sunnuntaiaamu.
Bugatteihin mieltynyt hurjapää on kuvannut aiemminkin kaahaustaan. Vuonna 2019 julkisuuteen nousi video, jossa Passer antaa Bugatti Veyronille monoa 402 tuntikilometrin edestä. Tuolloin hänestä tuli tiettävästi ensimmäinen henkilö, joka oli ajanut tuotantoautolla yleisellä tiellä yli 400 kilometrin tuntinopeutta.
Katso video alta.
Passerin videosta uutisoi aiemmin Tekniikan Maailma.
Uusimmat
-
23:38
Armand Duplantis venytti jälleen huipputuloksen
-
23:25
Hiihdon MM-kultaa Suomeen! Niko Anttola on maailmanmestari
-
23:07
Yhdysvallat sallisi Venäjän paluun kansainväliseen urheiluun
-
23:02
Radioaktiivinen kapseli oli hukassa Australiassa yli kaksi viikkoa ennen kuin se kuin ihmeen kaupalla löytyi – miten näin voi tapahtua?
-
22:57
Tulitko huijatuksi? Poliisilta kattava muistilista – näin tunnistat huijauksen ja varaudut siihen
-
22:52
Helsingin Sepänmäen rivitalopalo saatu sammutettua – jälkivartiointi jatkuu aamuun
-
22:44
Belgialaispari jätti karusti lentoliputtoman vauvansa lähtöselvitykseen – pari juoksi pokkana lähtöportille
-
22:05
Entinen F1-kuski Jean-Pierre Jabouille on kuollut
-
21:45
Roope Taponen vakuutti jälleen HIFK:n maalilla – se toi leveän hymyn huulille
-
21:24
Suuret yhtiöt kertoivat tänään muhkeista voittopoteista, mutta epävarmuuksia on yhä paljon – taantuma kummittelee näköpiirissä
-
21:20
WSJ: FBI etsii Yhdysvaltain ex-varapresidentti Mike Pencen kotoa lisää salaisiksi luokiteltuja asiakirjoja
-
21:05
HIFK:n älytön pisteputki sen kuin venyy, nyt tipahti todella makea päänahka – näin SM-liigassa pelattiin torstaina
-
21:05
Ensimmäinen pudotus Muodin huipulle -kisassa – näin suunnittelija reagoi!
-
21:02
Inarissa kuvataan sarjaa, jonka budjetilla tuottaisi jopa 50 kotimaista elokuvaa – MTV Uutiset paikalla maailmanluokan kuvauksissa
-
21:00
Mikä Muodin huipulle -luomuksista oli suosikkisi? Äänestä!
-
20:35
HIFK virittelee kovaa temppua SM-liigassa – nyt näytti ylivoima melkoista vaarallisuuttaan
-
20:17
Tarpeeksi pieniä valjaita ei löytynyt – omistaja keksi luovan ratkaisun pikkuruiselle mäyräkoiranpennulle
-
20:11
Maahanmuuttajataustaisten lasten kielitaidosta ja koulumenestyksestä heräsi huoli – suomea äidinkielenä puhuvien koulutoverien puuttuminen vaikeuttaa tilannetta
-
20:01
Lotta Harala kelpo vauhdissa Ostravassa
-
19:58
Kirkosta eronneiden määrä nousi edellisvuodesta – lukema kaikkien aikojen kolmanneksi suurin
-
Lataa lisää