Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Äiti kielsi kotiläksyjen tekemisen: ”Minun lapseni tulee saada olla lapsi”

Kotiläksyt vievät monen pienen koululaisen päivästä ison osan. Kuvituskuva.
Kotiläksyt vievät monen pienen koululaisen päivästä ison osan. Kuvituskuva. Lehtikuva
Julkaistu 28.04.2017 06:34

MTV LIFESTYLE

Kotiläksyt kotoaan kieltäneen äidin mukaan koulutehtävät eivät saisi mennä perheen edelle.

Aikaisemminkin nykyvanhemmuuden haasteista kirjoittanut äiti ja kirjailija Bunmi Laditan julkaisi Facebook-sivuillaan päivityksen, jonka mukaan hänen lapsensa ei enää tule tekemään kotiläksyjä heidän talossaan. Päätöksestään varma äiti kertoo ilmoittaneensa asiasta myös tytön koululle. 

– Minun lapseni kotiläksyt on nyt tehty. Jos koulu haluaa rankaista häntä siitä, sitten minun täytyy varmaan suunnitella kotikoulun toteuttamista, äiti toteaa.

Perheen yhteinen aika jäänyt jalkoihin

Laditan kertoo hänen kymmenenvuotiaan tyttärensä rakastavan kirjoja, tarinoiden kirjoittamista, koodaamista ja piirtämistä. Äiti kertoo kuitenkin hänen tyttärensä käytöksen muuttuneen viime vuosina huomattavasti. Hänellä ei enää riitä aikaa rakkaisiin harrastuksiinsa. 

– Viimeisen neljän vuoden aikana olen huomannut hänen tulleen yhä stressaantuneemmaksi. Ja stressillä tarkoitan rintakipua, aikaisia aamuheräämisiä ja pelkoa koulua kohtaan, Laditan luettelee.

Äidin mukaan kotiläksyjen tekeminen, päivällisen syöminen ja perheen yhteisen ajan viettäminen on mahdoton yhtälö. Kaikkeen ei vain yksinkertaisesti riitä aikaa lyhyen illan aikana.


Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä. 

– Hän on koulussa päivittäin kello 8.15–16, joten selittäkää minulle, miksi hänen täytyisi käyttää joka ilta 2–3 tuntia läksyjen tekemiseen? Laditan kysyy.

– Eikö perheen yhteinen aika ole tärkeää? Eikö aika, jolloin lapsi vain rentoutuu kotona, ole tärkeää? Vai pitäisikö hänestä tulla nuori työholisti kymmenen vuoden ikäisenä? äiti ihmettelee.

Lasten ei Laditanin mukaan tarvitse istua keittiönpöydän ääressä tunnista toiseen tekemässä läksyjä menestyäkseen tulevaisuudessa. Yhdysvaltalaisäiti väittää päivityksessään, että Suomessa kotiläksyt ovat kiellettyjä, ja tästä huolimatta suomalaiset oppimistulokset Euroopan huipputasoa.

"Työ ei ole koko elämää, se on osa sitä"

Kotiläksyjen tekemisen sijaan lapset tarvitsevat äidin mukaan vapaa-aikaa koulun jälkeen, aivan kuten aikuisetkin tarvitsevat vapaata töiden jälkeen. Lasten tulisi saada nauttia lapsuudesta muulloinkin kuin vain viikonloppuisin.

– Minun lapseni tulee saada olla lapsi, äiti kiteyttää.

Vaikka kaikki vanhemmat haluavat taatusti lastensa menestyvän, akateeminen koulutus ei äidin mukaan ole se kaikkein tärkein asia.

– Haluan hänen olevan henkisesti ja emotionaalisesti terve. Haluan hänen tietävän, että työ ei ole koko elämä, se on osa elämää. Työ ei tule tyydyttämään sinua. Se ei pidä sinua lämpimänä. Perhe, ystävät, yhteisö, antaminen ja hyvänä ihmisenä oleminen tekevät sen.

Laditan on myöhemmin kommentoinut päivitykseensä ja lisännyt, ettei hän missään nimessä halua syyttää opettajia asiasta, sillä heidän tulee tehdä työnsä tietyllä tapaa. Tämä systeemi ei vain yksinkertaisesti toimi heidän perheessään.

Luokanopettaja Maarit Korhonen kertoo, mitä taitoja oppilailta nykyisin vaaditaan. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Goodhousekeeping

Lisää aiheesta:

Alexia uskoo, että naisen paikka on kotona: "Minusta se on romanttista"Kotiopetus ja työpäivät olivat liian vaikea yhdistelmä – Sarah ei suostunut etäopettamaan lastaan: "Nyt ihmiset sanovat, että olen maailman huonoin äiti"Kahden lapsen äiti kertoo, ettei välitä, vaikka hänen lapsensa "lintsaavat" koulusta: "En tunne yhtään syyllisyyttä"Viisivuotias tyttö harrastaa 25 tuntia viikossa: ”Toivon, että myös muut vanhemmat tarjoaisivat lapsilleen saman mahdollisuuden” ”Olemme vain puolittain läsnä lapsillemme” – äidin silmiä avaava kirjoitus nykyajan paineistaOvatko kotitehtävät hyväksi lapselle? Tämä äiti päätti, että eivät ole – ei vaadi lapsiltaan läksyjen tekoa
PerheLapsetKouluLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Perhe
  • to09:41
    Syntyvyys

    Suomen syntyvyydessä yllätyskäänne: "Silti kolmanneksi matalin 250 vuoden aikana"

  • ke16:49
    Henkirikokset

    Uutta tietoa: Vauvanmurhasta epäilty nuori nainen ulosotossa

  • ke00:45
    Syntyvyys

    Yhä harvempi haluaa lisää lapsia – jaksaminen huolettaa vanhempia

  • ti16:09
    Henkirikokset

    Vauvansa murhasta epäilty äiti vangittiin – tältä hän näytti

  • 19.10.13:36
    Sarjamurhaajat

    Hirviö vai uhri? Lucy tuomittiin seitsemän vauvan murhasta – nyt esiin nousivat mittavat todisteet, ettei rikosta tapahtunutkaan