Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Äiti kertoo, miksi pitää koko kesän vapaata lastensa vuoksi: "Sijoitus muistoihin työn sijaan on asia, jota en tule katumaan"

Yhdysvaltalaisäiti päätti viettää kesänsä luoden muistoja lastensa kanssa. Kuvituskuva.
Yhdysvaltalaisäiti päätti viettää kesänsä luoden muistoja lastensa kanssa. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 14.06.2018 06:35

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Uraa ja perhe-elämää yhdistelevä äiti kertoo uskovansa, että päätös viettää kesä perheen kanssa on arvoaan ajan kanssa kasvattava sijoitus.

Katso yllä olevalta videolta vinkit, joilla lapsi opetetaan uimaan!

Osa-aikaista etätyötä kotoa käsin tekevä yhdysvaltalainen Jillian Benfield kertoo Good Morning America -sivustolla julkaistussa kirjoituksessa aprikoineensa tulevaa kesää jo vuoden alusta.

Jillian sanoo arkiaskareita ja töitä yhdistelevän elämänsä olevan kiireistä, mutta palkitsevaa. Kesäisin arki saa lisää kierroksia, kun lapset eivät vietä osaa päivästään koulussa.

– Kuukausia pelkäsin kalenterikuukauden muuttuvan toukokuusta kesäkuuksi. Mietin, miten saan kaiken tehtyä? Sitten tajusin vastauksen: en saakaan, Jillian kirjoittaa.

Työt ajavat helposti lasten ohi

Nyt Jillian kuitenkin haluaa asioiden muuttuvan

– Tänä kesänä asiat tulevat pyörimään lasten ympärillä, hän sanoo.

Jillian aikoo muuttaa lauseensa sanoista teoiksi vähentämällä töiden tekemistä ja blogin kirjoittamista merkittävästi.

– Kyse ei ole pelkästään työtunneista. Kyse on psyykestä, nainen kirjoittaa.

Jillian sanoo, että vaikka osa-aikaisen työn tekeminen kotoa käsin on miellyttävää, hän huomaa välillä toivovansa lastensa vain poistuvan ulos ovesta.

– Työt menevät helposti etusijalle, Jillian toteaa.

Muistojen luominen uramenestystä tärkeämpää 

shutterstock_592955501Äiti haluaa luoda lastensa kanssa muistoja vielä kun voi. Kuvituskuva.Shutterstock

Idea töistä vapaasta kesästä syttyi, kun Jillian muisteli omaa lapsuuttaan.

Muistojen tulva oli täynnä kesäisiä tunnelmia uimareissuista, pyöräretkistä ja kioskijäätelöistä. Jillian halusi kokea nuo hetket omien jälkeläistensä kanssa.

– Haluan luoda näitä muistoja lasteni kanssa ennen kuin he alkavat luoda niitä itse, hän kirjoittaa.

Päätös palkitsee tekijänsä 

Jillian kirjoittaa tietävänsä, että hän on etuoikeutetussa asemassa voidessaan päättää vähentävänsä työtuntejaan kesäisin.

LUE MYÖS: 6 vinkkiä, joilla vahvistat suhdettasi lapsiisi

– Tiedän, ettei kaikilla ole mahdollisuutta tähän valintaan. Tiedän myös, että tämä ei ole asia, jonka kaikki valitsisivat.

Jillian uskoo silti, että ratkaisu on hänelle oikea.

– Kaksi ja puoli kuukautta kevyempää tahtia voi viedä minua kauemmaksi tavoitteistani, mutta uskon, että suuremmassa mittakaavassa sijoitus muistoihin työn sijaan on asia, jota en tule katumaan.

Lähde: Good Morning America

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Lara säästi vuodessa noin 27 000 euroa – paljastaa nyt vinkkinsä, joista tärkein on "30 päivän sääntö"Amerikkalainen Alison myöntää, ettei halua koronakaranteenin loppuvan – selittää syyt: "Tiedän, että ajatukseni ovat vastoin yleisiä mielipiteitä"Uupunut Erika rahtasi lapsiaan harrastuksesta toiseen – vasta koronavirus avasi silmät: "En enää voi kuvitella, että ryntäilisin ympäriinsä koko ajan"Yksinhuoltaja valmistui koulusta – koskettava kuva valmistujaisista leviää: "Kirjoitan tämän kyynelet silmissäni..."Perheenäiti avautuu työssäkäyvien vanhempien ongelmasta – kesä on "äitien syyllisyyden aikaa"Koti-isä kertoo: Luovuin urastani vaimoni ja lasteni vuoksi
LapsetKesäPerheUraVanhemmuusLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • ke12:30
    Viiden jälkeen

    Moni urheileva lapsi ja nuori kärsii rasitusvammoista – näin niitä voi ehkäistä

  • ke09:09
    Sosiaalinen media

    Kylmäävä totuus Tiktokista – asiantuntijat ihmettelevät, miksi yksi asia on yhteiskunnalle ja perheille niin vaikeaa

  • ti21:11
    Kanada

    Ensihoitajat löysivät kellarista nääntyneen "kuusivuotiaan" – totuus oli vielä hirveämpi

  • ti15:23
    Henkirikokset

    Naapuri järkyttyi Lohjan epäillystä vauvamurhasta: "Olisin pystynyt ehkä auttamaan"

  • 19.10.18:00
    Lastensuojelu

    Lasten laitospalvelujen hintalappu nousi liki 150 miljoonalla vaikka lasten sijoitukset vähenivät – "Täysin kestämätöntä"