Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Aika hupenee – Kärppien Suikkanen ja Lukon Vuori tulisilla hiilillä

Kai Suikkanen yrittää pitää Kärpät menestyksen tiellä.
Kai Suikkanen yrittää pitää Kärpät menestyksen tiellä. Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 17.11.2016 12:22
Toimittajan kuva

Eemeli Pienimaa

Muutaman SM-liigavalmentajan palli on alkanut heilua uhkaavasti. Ei olisi yllätys, mikäli joku seura päätyisi pian päävalmentajan vaihtamiseen.

Runkosarjaa on takana kolmannes eli noin 20 ottelua. Muutama seura on pelannut selvästi ennakko-odotuksia heikommin. Kärkipäähän povattu JYP on vasta 12:s, viime vuosien menestynein seura Kärpät 13:s ja Lukko löytyy sarjataulukon pohjalta. Myös SaiPan ja Kookoon syksy on sujunut mollivoittoisesti.

Edellä mainituista JYPin päävalmentaja Marko Virtasen ja SaiPa-luotsi Ari Santasen asema on tiettävästi sementoitu. Sen sijaan Oulussa, Kouvolassa ja Raumalla riittää pohdittavaa.

Kärpät valitsi Kai Suikkasen kultavalmentaja Lauri Marjamäen seuraajaksi. Suikkanen aloitti pestissään viime keväänä 2+1-vuotisella sopimuksella. Toistaiseksi oululaisten kausi on ollut raju pettymys.

Lukuisat loukkaantumiset eivät ole ainakaan helpottaneet Kärppien tilannetta. Seurajohto on vahvistanut joukkuetta kesken kauden Niklas Hagmanin ja Jiri Tlustyn tasoisilla nimillä. Suikkanen on entinen Kärppien pelaaja ja hänet valittiin pidemmällä tähtäimellä, joten kynnys miehen erottamiseksi on korkealla.

Lukko on ollut kuluvan kauden isoin pettymys. 14 pistettä 19 ottelusta ja vain kaksi voittoa varsinaisella peliajalla on häkellyttävän huono suoritus.

Seuran päävalmentaja Juha Vuorta ei käy kateeksi. Monta vuotta apuvalmentajana Raumalla työskennellyt Vuori aloitti viime keväänä pääluotsina 2+2-vuotisella sopimuksella. Alku on ollut katastrofaalinen.


Vaikuttaa siltä, ettei Vuorella ole eväitä joukkueen takalukon avaamiseksi. Hänenkään kenkimisensä ei olisi seuran linjauksen mukainen, sillä Vuorta valmisteltiin tehtävään vuosia ja hänestä toivottiin pitkäaikaista luotsia. Pian päävalmentajan vaihtaminen on jo myöhäistä, sillä kurssin kääntäminen näin myöhäisessä vaiheessa ei ole helppoa.

KooKoo oli viime kaudella iloinen piristysruiske. Se jäi lopulta niukasti pudotuspelien ulkopuolelle, mutta sarjanousijan otteista jäi hyvä maku. Iloisen ja raikkaan pelin oletettiin jatkuvan tänä syksynä – turhaan.

Päävalmentaja Petri Mattilan sopimus umpeutuu kuluvan kauden päätteeksi. Näillä näytöillä hän ei saa jatkosopimusta ja miehen asema joukkueen peräsimessä on käymässä tukalaksi. KooKoo on kerännyt 19 ottelusta vain 19 pistettä. Heikommin on pärjännyt vain Lukko.

Lisää aiheesta:

Liiga-valmentajista joka kolmas saanut potkut – korvaajissa vain yksi superonnistuja, yksi suoriutunut edeltäjäänsäkin heikomminKommentti: Miksi "pyhimys" Dufva poistui yllättäen Jukureista?SM-liigan mestariehdokas kompuroi pahasti – kovista tavoitteista tuli taakkaKommentti: Kärppien ulkomaalaiset voivat pelastaa Suikkasen nahanSM-liigan topit ja flopit: Mestarin ote pitää – entinen kestomenestyjä syvällä suossaKommentti: Kaudet Bluesissa ovat lyöneet ikävän leiman päävalmentajan otsaan
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 11:37
    Pelicans

    Pelicansin kenkimä valmentaja avoimena potkuistaan: "Aivan varmasti se on yksi syy"

  • 11:31
    Pelicans

    Sami Kapasen valmennustiimi ulos – Pelicans-pomo avaa taustat

  • 09:16
    Pelicans

    Lahden Pelicans: Joukkopotkut

  • 08:40
    HIFK

    Kovaa faktaa SM-liigaseuroista – kolme vavahduttavaa huomiota: "Tämä on todella poikkeusvuosi"

  • 08:30
    Jääkiekko

    Pikkuseura ei arkaile: Selvä kanta SM-liigan myllerrykseen