Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ahdistuksesta kärsivä nainen adoptoi korvattoman kissan: "Se pelasti minut, minä en pelastanut sitä"

Kuvakaappaus Instagramista
Julkaistu 08.11.2016 14:57

MTV LIFESTYLE

Eläinsuojasta pelastunut, 9,5-vuotias Otitis-kissa pelasti vuorostaan omistajansa.

Vaikeista ahdistusoireista kärsivä Molly Lichtenwalner löysi apua erikoisesta paikasta – tuimailmeiseltä kissalta, kertoo Bored panda -sivusto.

Eläinsuojassa 9,5-vuotias, korvaton Otitis odotti oikeaa omistajaa. Lichtenwalner omisti aiemmin kuuron koiran, ja nähdessään rujon kissan hän rakastui siihen: nainen oli luvannut itselleen, että adoptoi kissan, jolla on erityistarpeita. Otitis-kissa menetti korvansa sairauden vuoksi, ja se on nyt kuuro.

– Kärsin vakavasta ahdistuksesta auto-onnettomuuden vuoksi… Päätin, että minun on aika adoptoida eläin, joka auttaisi ahdistukseni kanssa, koska mikään ei auta paremmin kuin karvaisen ystävän haliminen, Lichtenwalner kuvaa.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

Pian kävi ilmi, että Otitis on paras lääke Lichtenwalnerin ahdistukseen. Kissa rakastaa omistajaansa ja haluaisi olla koko ajan tämän lähellä. Kissa myös osaa auttaa omistajaansa silloin, kun tämä kärsii paniikkikohtauksesta.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

Jos kuva ei näy, katso se täällä.

– Se (Otitis) on joskus ainoa, joka rauhoittaa minut… Se on parasta, mitä olen tehnyt, ja se ehdottomasti pelasti minut, minä en pelastanut sitä, Lichtenwalner kuvaa.

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Boredpanda.com

Lisää aiheesta:

Megan adoptoi lemmikin, jota "kukaan ei halua" – nyt erityiskissalla on yli 100 000 fania: "Se on muuttanut elämäni"Kuuro mies adoptoi kuuron koiran – juttelevat nyt keskenään viittomakielellä: "Välillämme on uskomaton side" Korvaamattoman tärkeä lemmikki sairastui – 10-vuotias myi lelunsa saadakseen rahaa hoitoihin: "Poikani tarvitsee koiraansa"Pahoinpidelty Nora-koira pelkäsi ihmisiä, kunnes tapasi uuden perheensä pienen pojan: "Se rakastaa häntä"Näiden koirien tarina sulattaa sydämet: Ystävän läsnäolo auttoi pääsemään yli masennuksesta Kukaan ei suostunut koskemaan tähän kissaan – "kuin se olisi huutanut 'ole kiltti, auta'"
MielenhallintaLemmikitMitä ihmettä?Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mielenhallinta
  • 10.11.06:37
    Ihminen

    Miksi pissattaa, kun jännittää? Urologi vastaa

  • 2.11.11:38
    Terveys ja hyvinvointi

    Lisää vireyttä syksyyn: Helppo teko voi piristää mieltä

  • 27.10.19:15
    Nukkuminen

    Haluatko tehdä järkevän päätöksen? Nuku yön yli!

  • 19.10.19:06
    Ystävyys

    Miten tukea kaveria, jolla on aina vaikeaa? "Uhrius on todellinen, iso ja kipeä asia"

  • 6.10.06:34
    Ihminen

    Mistä "ujopissa" johtuu ja mitä sille voi tehdä? Urologi vastaa