Ruotsin Malmössä poliisi kritisoi maan maahanmuuttovirastoa pakolaiskriisin hoidosta.
Etelä-Ruotsissa maahan tulleet turvapaikanhakijat ohjataan Malmön juna-asemalta messuhalliin, josta turvapaikanhakijoiden olisi määrä jatkaa eri vastaanottokeskuksiin. Hallista on tullut Ruotsin suurin odotustila.
Messukeskus on pakolaiskriisin ja turvapaikanhakijamäärän takia täpötäynnä, eikä nukkumapaikkoja riitä ihmisille. Paikalla olevat poliisit kritisoivat tilannetta Aftonbladetille ja kertovat lapsien nukkuvan päivien ajan pahvilla suojatulla betonilattialla.
– Tilanne on kamala. Tilanne koskettaa sinua syvältä, kun kävelet siellä. Eikö ole mahdollista järjestää patjoja tai jotain muovipeitettä? kyselee lehdessä poliisi, joka ei kerro oikeaa nimeään.
Aftonbladetille puhunut poliisi kertoo, että hänet siirrettiin juna-asemalle rajatarkastuksiin, mutta Maahanmuuttoviraston työntekijät pyysivät poliisilta apua messuhalliin. Hallissa ei ollut ollenkaan järjestyksenvalvojia ja poliisit työskentelevät osan ajasta nyt siellä.
– Ei se ollut oikeastaan aluettamme. Heillä ei ollut vartijoita alussa ollenkaan ja me tulimme sinne, jotta työntekijät tunsivat olevansa turvassa. Siellä oli henkilökuntaa, joka pelkäsi mennä halliin turvapaikanhakijoiden keskelle, joten me menimme mukaan, hän kertoo.
Hallissa on lehden mukaan ollut jopa 900 turvapaikanhakijaa odottamassa siirtoa vastaanottokeskuksiin ympäri maata. Useat joutuvat odottamaan hallissa useamman päivän ja poliisimiehen mukaan siellä onkin sekaista ja ajoittain kaoottista. Hallissa haisee pahalta vessojen puutteen vuoksi.
