Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aalto-yliopiston mallinnos hätkähdyttää: "Koronavirusta vaikuttaisi olevan ilmassa enemmän kuin on uskottu – tuuletuksen merkitystä pitäisi korostaa"

Julkaistu 17.09.2020 17:12
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Eevi Kinnunen

eevi.kinnunen@mtv.fi

Koronavirus näyttäisi leviävän ilmassa aerosolin mukana tehokkaammin kuin aiemmin luultiin. Suomalaistutkija kehottaa tekemään pieniä tekoja: kouluissa tulisi pitää ikkunat auki välituntisin ja bussien pitäisi avata ovia mahdollisimman usein, jotta ilma vaihtuu.

Apulaisprofessori Ville Vuorinen Aalto-yliopistosta arvioi koronan leviämisen tehostuvan, kun ihmiset siirtyvät syksyllä sisätiloihin: kouluihin, töihin ja urheilemaan.

– Sisätiloissa on suurin riski saada koronavirustartunta. Ulkona todennäköisyys on kymmeniä kertoja pienempi.

Vuorinen on mukana tutkimushankkeessa, jossa on tutkittu koronaviruksen kulkeutumista ja leviämistä sisäilmassa.

– Tärkein tutkimustuloksemme on, että virusta vaikuttaisi olevan ilmassa enemmän aerosolin muodossa kuin aiemmin on uskottu. Aerosolitutkijat ympäri maailman ovat päätyneet samaan tulokseen ja yrittäneet varoittaa asiasta. Tiede on ottanut puolen vuoden aikana isoja askeleita eteenpäin.

Aerosoli on ilman ja hiukkasten muodostama seos.

Lue myös: Maskin käyttö voi suojata koronan vakavalta muodolta ja antaa jopa immuniteetin – tästä on kyse

Käsihygienia on jo arkea, seuraavaksi ilmastointi kuntoon

Vuorisen mukaan hygieniaohjeissa pitäisi korostaa tuuletuksen merkitystä käsihygienian ohella.

– Tuuletus ja maskien käyttö julkisilla paikoilla ovat keinoja viruksen tarttumista vastaan.

Suurin riski ovat huonosti tuulettuvat paikat. 

– Esimerkiksi pukukoppi tai pieni kokoustila, jossa ilmanvaihdon säädöt eivät ole kunnossa. Olisi tärkeää huolehtia, että ilmanvaihto toimii.

Puuskuttaminen ja yskiminen lisäävät viruksen leviämisen riskiä.

– Kova liikunta vertautuu siihen, että yskittäisiin jatkuvasti. Yskä tuottaa paljon hiukkasia ilmaan.

– Maailmalta on tullut tietoja tartunnoista ryhmäliikuntatunnilla. Samanlainen tilanne syntyy missä vain, jossa hengästytään ja ollaan tiiviisti sisätiloissa. Näihin tiloihin tarvitaan hyvä ilmastointi.

Yksinkertainen keino vähentää koronariskiä: ikkunat ja ovet auki

Vuorisen mukaan ihmisten arkeen pitäisi saada pikaisesti toimia, jotka vähentävät viruksen leviämistä ilman aerosoleissa.

–  THL alkanut puhua ilmanvaihdon merkityksestä, mutta se on melko pieni askel vasta. Nyt tarvitaan konkreettisia askeleita.

Konkreettinen toimi olisi muun muassa ikkunoiden auki pito kouluissa aina välituntisin.

– Vanhemmat voisivat mielestäni vaatia koulun rehtorilta, että pidettäisiin huolta ilmanvaihdon toimivuudesta.

Toinen arjen paikka, jossa aerosolit lentävät, on julkinen liikenne.

– Ovet pitäisi pitää auki aina pysäkeillä ja poistaa näin vanhaa ilmaa.

Vuorisen mielestä julkisessa liikenteessä pitäisi olla myös maskipakko.

– Kyse ei ole pelkästään yhdestä toimesta, vaan pitäisi tehdä monta asiaa yhtä aikaa. Yksi toimenpide on myös puhumisen volyymin laskeminen, siitäkin on hyötyä koronan riskien vähentämisessä.

Lue myös: MTV seuraa koronan etenemistä: Uusia tartuntoja 49 – THL huolissaan kotimaan tartuntojen noususta

Lisää aiheesta:

Video paljastaa kuinka virus leviää ravintoloissa – tutkija kertoo, miten tartuntoja voi vähentää: "Se on kiva tulos tulla kertomaan"Uusi video osoittaa, miten aerosolit leviävät sisätiloissa – yhden jouluperinteen voi tänä vuonna unohtaaUskaltaako kuntosalilla nyt käydä? Vaikka kaiken tekisi juuri kuten pitää, yksi epäonninen seikka voi koitua kohtaloksiAalto-yliopiston apulaisprofessori ihmeissään: Miksi koronaviruksen leviäminen ilmassa savun tavoin on päättäjille niin arka aihe? "Yksi tehokkaimmista maskeista on olla hiljaa"Onko suusuojuksista hyötyä vai ei? THL:n tutkimusprofessori: "Kun huolehditaan ensiksi siitä, että maskeja riittää lääkäreille, hoitohenkilökunnalle ja ambulanssikuskeille, niin..."Suomalaistutkijalta kylmäävä arvio koronan tarttumisesta: Edes 2 metriä ei riitä turvaetäisyydeksi – "Itse en ainakaan laskisi sen varaan"
KoronavirusMTV Uutiset LiveTutkimustuloksetYliopistoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin