Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkoinen vitsaus levinnyt kuin rutto

MTV Oy, All rights reserved
Julkaistu 21.03.2016 12:27

Roberto Saviano: Zero Zero Zero. Raportti kokaiinikaupasta. WSOY. 2015. 454 s.

Nykypäivän yksi suurista vitsauksia on kokaiini. Siitä voi syyttää huumeen tuottajia, mutta myös se jos mikä on markkinatuote. Jos kysyntää on, tarjontaa löytyy. Ja kysyntäähän on, eritoten jälkiteollisissa yhteiskunnissa.

Italialaista järjestäytynyttä rikollisuutta tutkineen italialaisjournalisti Roberto Savianon kirja sykkii kuin kuumeinen suoni. Sen rytmi on hengästyttävä ja kiihkeä, sisältö todellisuuskuvaltaan väkivaltainen, armoton ja häikäilemätön. Kerronta on välillä kuin helikopteri- ja moottorivenetakaa-ajo huumekauppiaiden ja poliisin välillä toimintaelokuvissa.

Tämä on kirja kokaiinin tuottajista ja kauppiaista. Miljoonat ja miljoonat huvikäyttäjät ja riippuvaiset ovat sivuosassa.

Toisin kuin valkokankaalla, tosielämässä paha ei saa aina palkkaansa. Kokaiinilasteja ja -pomoja saadaan kyllä kiinni, tai huumeliigat tappavat toisiaan brutaaleissa välienselvittelyissä, mutta tämä on vain välttämätön osa jättimäistä laitonta bisnestä.

Escobarista Meksikoon

Saviano pohjustaa nykypäivää kertomalla kartellien synty- ja kasvutarinat. Historian karttapallo pyörähtää Kolumbiaan ja Meksikoon. Ensin mainitun Pablo Escobar ja tämän kilpailija Calin kartelli etunenässä olivat luomassa miljardibisnestä ja mainetta, joka raastaa Kolumbiaa yhä.

Meksiko oli – ja on – huumekaupan kannalta sopivasti Yhdysvaltojen etelärajalla, ja meksikolaisten käsissä on kokaiinin vienti Yhdysvaltoihin (keinot ja mielikuvitus salakuljettamiseksi ovat rajattomat, mikä koskee vientiä myös muualle maailmalle).

Meksiko on myös syrjäyttänyt Kolumbian huumeväkivallan ykkösmaana. Kyseenalainen ja murheellinen palkintosija. Kirjasta ei puutu yksityiskohtia siitä, miten meksikolaiset huumekartellit listivät toisiaan ja viattomiakin, kirjaimellisessa eloonjäämistaistelussa huumemarkkinoista.

Kolumbian ja Meksikon kartellit, Italian eteläosien ’Ndrangheta, Yhdysvaltojen sulatusuuni monikansallisine toimijoineen, venäläinen mafija, nigerialaiset, albanialaiset... rikollisten lista on pitkä, ja Saviano vie lukijaa mantereelta toiselle.

Bisneslogiikan jatkuva luova tuho

Kuten kaikkea muutakin kauppaa, myös kokaiinibisnestä koettelee jatkuva luova tuho.

”On sopeuduttava muutoksiin, sisäistettävä yhteiskunnan ja talouden uudet muodot, hylättävä traditio ja astuttava modernin kynnyksen yli”, Saviano kirjoittaa.

Meksiko pois lukien, muualla väkivallan käyttö ja sen kohdistuminen sivullisiin on havaittu haitaksi bisnekselle. Sitä käytetään, ja julmasti, mutta vain ”tarpeen” mukaan. Ökyily on vähentynyt, mutta naisten, rahan ja vallan vetovoima saa jotkut yhä näyttämään ja käyttäytymään kuin huumepomon karikatyyri.

Koska liiketoiminta on evoluutiota pikakelauksella, myös huumekauppiaiden on ollut pakko muuttua. Vuonna 1993 surmattu robinhoodmainen Pablo Escobar sanoi saavansa valtansa kansalta. Uudella vuosituhannella huumekaupassa valttia ovat korkeakoulutason liiketoimintatietämys, markkinoiden herkkä tuntemus ja hillitty tyylikäs käytös.

Digiaika ei murskannut pyhiä arvoja

Digitaalisen ajan rinnalla elävät kuitenkin pyhinä vanhat arvot ja käsitteet: Kunnia, luottamus, hierarkia, veriuskollisuus, suku, säännöt, jäsenyysriitit.

Mutta ne eivät pidä aina edes kuoleman uhan alla. Aina joku huijaa omaan pussiin tai pettää poliisille. Ja aina näiden tapettujen tai vankilaan joutuneiden tilalle tulee uusia häikäilemättömiä, älykkäitä ja ovelia rikollisia.

Jatkuvassa poliisisuojelussa elävän Savianon mielestä yksi perussyy kokaiinikaupan mittakaavalle ovat heikot yhteiskunnat ja korruptiolle alttiit valtarakenteet.

Tuotanto ja reitit välisatamineen ovat ’etelässä’, käyttäjät vahvemmissa yhteiskunnissa. Suuren pyörän liikettä mahdollistavat länsimaiset pankit, jotka pesevät tietäen tai tietämättään rikollista rahaa.

Ja 000 on tietysti laatuluokitus kokaiinille.

Janne Hopsu

Kirjoittaja on ulkomaantoimittaja MTV Uutisissa

Lisää aiheesta:

Kirja-arvio: Kokaiinin tappava tie Kolumbian viidakosta maailmalleKirja-arvio: Kun kokaiini saapui Espanjan syrjäiseen kolkkaanKirja-arvio: Huumesota seis, ruoho lailliseksi, rahaa hoitoonKirja-arvio: Mistä tulevat huumekaupan superpahikset? Kirja-arvio: Kokaiinikauppa oli Pablo Escobaria suurempaaKirja-arvio: Upporikkaan joukkomurhaajan häikäisevä heila
Mielipiteet

Tuoreimmat aiheesta

Mielipiteet
  • 10.9.10:36
    Puola

    Venäjän droonit lensivät Nato-maan taivaalla – presidentti Stubb: "Rauhan sijasta Venäjä hakee eskalaatiota"

  • 10.9.06:55
    Kommentti

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Von der Leyenia odottaa kritiikkiryöppy

  • 9.9.08:05
    Retkeily

    Kommentti: Testasin yöpymistä Alone Suomi -hengessä yksin luonnon armoilla – ruuan puute yllätti nopeasti

  • 7.9.09:51
    Kolumni

    Helena Petäistön kolumni: Totuuden kertominen oli liikaa – huomenna kaatuu taas Ranskan hallitus

  • 4.9.21:45
    Ensitreffeillä

    Ensitreffit-parit tiukassa syynissä – onko tällä parilla tulevaisuutta?