Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

8-vuotias jo viikon pidätettynä lentokentällä Ranskassa – mukana vain Spiderman-reppu

Julkaistu 31.03.2016 15:27
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Kahdeksanvuotias poika on ollut kiinniotettuna Pariisin lentokentällä yli viikon ajan. Poika pidätettiin, kun hän pyrki maahan väärillä henkilöllisyyspapereilla, The Guardian -lehti uutisoi.

Lasten oikeuksien puolesta kampanjoivat tahot ovat syyttäneet sukulaistensa luokse matkalla olleen pojan pysäyttäneitä viranomaisia kansainvälisten lastensuojelulakien rikkomisesta. 

Poika, jonka nimeä ei ole kerrottu julkisuuteen, oli laitettu Pariisiin suuntaavaan lentokoneeseen Intian valtamerellä, Madagascarin ja Afrikan kakkoisrannikon välissä sijaitsevilla Komorien saarilla.

Pojan äiti oli lähettänyt pojan matkaan, sillä hänen kerrotaan toivoneen pojalleen parempaa elämää.

Lapsi kiinniotettuna maahan laittomasti pyrkineiden aikuisten seassa

Ainoastaan Spiderman-reppua mukanaan kantanut poika pidätettiin, kun hän saapui Roissy-Charles de Gaullen lentokentälle 21. maaliskuuta. Poika pyrki maahan serkulleen kuuluvalla Ranskan passilla.

Pidätyksen jälkeen poikaa on pidetty lentokentän kiinniottotiloissa, joissa säilötään maahan laittomasti pyrkiviä henkilöitä. Ranskalainen tuomioistuin on määrännyt lapsen kiinnipidettäväksi tämän oman turvallisuuden vuoksi.

– Näin nuoren lapsen vangitseminen on Ranskan hyväksymiä ja allekirjoittamia kansainvälisiä lastensuojelusäädöksiä vastaan, lastensuojeluun erikoistunut lakimies Catherine Daoud kertoi ranskalaiselle radiokanavalle.

– Surullista kyllä, tämä ei ole uniikki tapaus. On järkyttävää nähdä nuori lapsi jumissa aikuisten ja poliisien keskellä. Lapselle se on vankila, hän lisäsi.

Pojalle etsitään saattajaa

Ranskan sisäministeriö kertoi keskiviikkona, että pojan äiti on toivonut pojan palauttamista takaisin Komoreille. Viranomaiset ovat yrittäneet järjestää pojalle saattajan, mutta prosessi on viivästynyt pääsiäispyhien vuoksi.

– Poika saapui lainatun passin kanssa ja hän tuli maahan epätavallisissa olosuhteissa, ministeriön edustaja kertoi The Guardian-lehden haastattelussa.

– Poliisi on vahvistanut, että poika sijoitettiin lentokentän odotusalueelle. Päätöksestä vastaava tuomari oli sitä mieltä, että pojan oman edun kannalta paras ratkaisu oli pitää poika kiinniotettuna.

Maan sisäministeriön mukaan pojasta pidetään huolta ja hänellä on seuranaan Punaisen Ristin työntekijä.

Lakimies Daoudin mukaan jopa 259:ää yksin Ranskaan saapunutta alaikäistä pidettiin lentokentän kiinniottotiloissa vuonna 2014. Karkotusta odottavia lapsia voidaan pitää vangittuina jopa 20 päivää samoin perustein kuin maahan laittomasti pyrkiviä aikuisia. 

Lisää aiheesta:

Yhdysvalloissa käsittelykeskus ääriä myöten täynnä siirtolaislapsia – lapset nälissään, suihkuun ei pääse, osa ei ole nähnyt päivänvaloaHurjia kuvia Texasin raja-aseman pidätyskeskuksesta – Kongressiedustaja: "Nämä ovat keskitysleirejä" 2-vuotias Noah katosi viikko sitten jälkiä jättämättä – naapurit ja ystävät osoittavat tukeaan: "Emme ikinä luovu toivosta"Autistinen poika jäi ilman passia lentokentälle Kreikassa – perhe tajusi vasta kotikentällä tämän puuttuvan: "Hänen on täytynyt luulla, että olimme hylänneet hänet"Miksi pieni Jakelyn-tyttö kuoli Yhdysvaltojen rajalla? Perhe vaatii vastauksia: "Tyttö oli kipeä ja oksenteli ennen bussimatkaa"7-vuotias siirtolaistyttö nääntyi kuoliaaksi päästyään Yhdysvaltoihin – kuoli nestehukkaan ja shokkiin, matkusti päiväkausia ilman ruokaa ja juomaa
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 10:26
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 10:17
    Ukrainan sota

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • 10:11
    Yhdysvallat

    New Yorkin poliitikkokomeetta ottaisi suomalaiskeksinnön käyttöön: "Tarvitsemme ne!"

  • 09:34
    Avaruus

    Intia lähetti massiivisen satelliitin kiertoradalle – katso komea laukaisu

  • 08:30
    Afganistan

    Ainakin 20 kuollut ja 320 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys