Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

8-luokkalaisella Saralla täysin poikkeuksellinen kouluviikko – osallistuu TETiin etänä: "Oppii monista aloista"

8:57TET-harjoittelu nykypäivänä: Työelämästä voi oppia vaikka etänäKatso videolta koko keskustelu!
Julkaistu 23.11.2022 17:59

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

@ollitiihonen5

Kahdeksasluokkalaisen Sara Kaihoniemen kouluviikko on normaalista poikkeava. Hän on TETissä eli tutustumassa työelämään, mutta kyseessä ei ole aivan tavallinen TET-viikkokaan.

Kaihoniemi osallistuu nimittäin maailman suurimmaksi kuvailtuun etänä järjestettävään TET-jaksoon.

Viikon aikana opiskelijat tutustuvat kuuteen eri alaan. Maanantaina oli ohjelmassa finanssialan päivä, ja tiistaina viikko jatkui kemian ja energian alojen päivillä.

– Finanssialasta opin nettirikollisuudesta tosi paljon, kun en tiennyt siitä melkein mitään, ja miten siltä voi suojautua. Kemian alassa oli todella kiinnostavaa, kun oli (lääkeyritys) Bayerin esittely. Siellä kerrottiin, miten lääkkeitä valmistetaan, Sara kertaa alkuviikon antia.

Tänään etäTET jatkuu kaupan alan päivällä, huomenna esittäytyy palvelualat ja tiiviin viikon päättää tutustuminen matkailu- ja ravintola-alaan.

– Tämä on todella monipuolinen ja oppii monista aloista, Sara kertoo. 

Lue myös: Nea hämmentyi palkkaerosta Espoon päiväkotityöntekijöillä – korkeampi koulutustaso laskee palkkaa reilusti

Miksi etäTET?

Mutta mitä hyötyä etänä suoritettavasta työelämään tutustumisesta on, kun tuntuma työpaikalta jää puuttumaan.

Etäviikon järjestävän Talous ja nuoret TAT:n työelämäasiantuntija Riikka Ahonvala sanoo, että etätutustuminen täydentää tutustumista.

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

– Myös perinteinen, työpaikalla tapahtuva TET on todella tärkeä. Näkisin, että nämä täydentävät toisiaan. Lähi-TETissä voit tutustua yhteen yritykseen, mutta etä-TETin aikana saa hurjan kattavan, monipuolisen kurkistuksen työelämään. Meillä on mukana kuusi toimialaa ja 22 yritystä, Ahonvala kertoo.

Moniin aloihin tutustuminen voi olla eduksi etenkin heille, jotka eivät vielä tiedä, mistä voisi tulevaisuudessa elantonsa hankkia.

– Tässä pääsee näkemään laajuutta ja mahdollisuuksia, Ahonvala kertoo.

Lue myös: Lapset, uravalinta, hypergamia ja tasa-arvon paradoksi – tästä johtuu sukupuolten palkkaero

Monia uravaihtoehtoja 

Sara Kaihoniemio ei toistaiseksi ole lukunnut tulevaisuuden työuraansa. Hän käy Vantaalla Ylästön koulua, jossa mahdollisuuksia tutustua työelämään on tavallista enemmän.

Aiemmin hän on ollut tutustumassa päiväkodin arkeen.

– Terveydenhuoltoala kiinnostaa todella paljon, ja haluaisin perehtyä siihen joillain näistä TET-viikoista. Myös liikunta on kiinnostavaa ja siitä on kiva oppia lisää, Sara pohtii tulevaisuuttaan.

Tänä vuonna toista kertaa järjestettävään etäTETiin osallistuu yli 5 800 nuorta. EtäTETin juuret juontavat korona-aikaan, jolloin työelämään tutustumisia peruttiin.

Lue myös: Moni yritys arvioi vastavalmistuneiden osaamisen heikentyneen

Lisää aiheesta:

Tiedät varmasti, mikä on TET-jakso – mutta entä TEPPO? Uusi perusopetusmuoto auttaa nuoria löytämään kutsumuksensaKorona on vienyt palan nuoruutta – opiskelijat muistelevat iloisia baari-iltoja, mutta toivovat eniten pääsyä kirjastoon: "Toivottavasti pysytään elossa"Pitkittynyt etäopetus ahdistaa lukiolaisia ja rasittaa mielenterveyttä: "Koulu on sitä, että nousee sängystä ja menee koneen ääreen""Tarvitseeko tulevaisuudessa muuttaa opiskelupaikkakunnalle?" – Korkeakouluopiskelijat haluavat jatkaa etäopintoja koronan jälkeenkinEtätyö sai rinnalleen etätetin, jotta korona-ajan koululaisetkin pääsevät työharjoitteluun: "Loistavia tuloksia", vaikka yksi asia harmittaaAmanda, 20, tekee haastavaa työtä lasten parissa – opinnot auttavat ymmärtämään aggressiivista käytöstä
KoulutusTyöelämäTyöUutisaamuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulutus
  • Eilen22:32
    Opiskelu

    "Maailman onnellisin opiskelija" – Oulun yliopistossa ainutlaatuista kurssitarjontaa

  • 15.10.20:32
    Viiden jälkeen

    Suomalainen tutkimus paljastaa: Kalaöljystä hyötyvät myös terveet

  • 14.10.19:51
    Helsinki

    Yleltä paljastus Rosebud-kohusta: Rehtorille kymppitonnilla kriisikoulutusta

  • 13.10.19:18
    Ammattikoulu

    Oppivelvollisuus nostettiin 18 vuoteen – tuhannet nuoret jättävät edelleen ammattiopinnot kesken

  • 11.10.09:33
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump kiristää yliopistoja tukemaan hallintoa rahoitusta vastaan – huippuyliopisto kieltäytyi