Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

234 km/h kahdeksankympin alueella sekä hengenvaarallisia ohituksia: Nuorelle miehelle kolmen kuukauden tuomio

Parikymppinen mies kaahasi yli kahtasataa poliiseja karkuun. Kuvituskuva.
Parikymppinen mies kaahasi yli kahtasataa poliiseja karkuun. Kuvituskuva. IMAGO/Rolf Poss/ All Over Press
Julkaistu 29.05.2024 17:35
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Käräjäoikeuden mukaan nuorukaisen kaahailu ei ollut sovitettavissa pelkällä sakkorangaistuksella. 

Kanta-Hämeen käräjäoikeus on tuominnut vuonna 2000 syntyneen miehen törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Mies kaahasi autollaan syyskuussa Tammelassa 80 km/h -nopeusrajoitusalueella pahimmillaan 234 kilometrin tuntinopeudella. 

Kaksi poliisipartiota yritti pysäyttää kaaharia Tammelassa Simolantien kohdalla, jolloin mies ajoi 80 km/h -alueella 205 kilometriä tunnissa. Mies ei pysähtynyt, vaan lähti kiihdyttämään kohti Forssaa. Valtatie 10:n ja Saarelankadun risteyksessä kuski kaahasi 234 kilometriä tunnissa. Risteysalueella rajoitus oli 80 km/h. Mies myös ohitti sulkuviivan alueella kaksi autoa samaan aikaan kun vastaan oli tullut henkilöauto.

Mies jatkoi huomattavalla ylinopeudella ajoaan Tampereentietä kohti Urjalaa. Poliisi ei etsinnöistä huolimatta saanut miestä kiinni. 

Myönsi ylinopeuden

Oikeudessa mies myönsi syyllisyytensä. Käräjäoikeuden mukaan mies ei voi kuitenkaan selvitä pelkällä sakolla huomattavan ylinopeuden, vaarallisen ohituksen ja sen takia, että kuljettaja ei pysähtynyt poliisin yrittäessä pysäyttää häntä. 

Kanta-Hämeen käräjäoikeus tuomitsikin vuonna 2000 syntyneen miehen törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta kolmen kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Lisäksi hän joutuu maksamaan 80 euron rikosuhrimaksun. 

Lue myös: Kortiton kuski kaahasi hävytöntä vauhtia Helsingissä – "Moottoripyöräpoliisilla oli täysi työ tavoittaa"

Lisää aiheesta:

Poliisia paennut paahtoi niin lujaa kuin autosta lähti – edes virkavalta ei pysynyt perässäVideo: Oja pysäytti teinin järjettömän paon crossipyörällä ParkanossaVideo: Amfetamiinikuski kaahasi poliisia pakoon pitkin Oulun katuja – vastaantulijat hengenvaarassaNuorukainen kaahasi pyörätiellä lähes kahtasataa – matka tyssäsi tylysti puuhunHumalaisen kuskin törkyohitus vei vastaantulijan hengen Espoossa – parikymppiselle miehelle lähes 3,5 vuoden vankilatuomioHurja video Salosta: 15-vuotiaan motoristin järjetön pako – kaahasi nelinkertaista ylinopeutta
LiikennerikoksetKäräjäoikeusPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Liikennerikokset
  • 30.10.10:52
    Seinäjoki

    Autoilija törmäsi lapseen suojatiellä Seinäjoella – poliisi pyytää havaintoja

  • 30.10.05:15
    Rikospaikka

    Rattijuoppo yritti tappaa jalankulkijan Turussa – video näyttää auton ilmalennon Aurajoen sillalla

  • 29.10.16:25
    Rikosepäilyt

    Joensuun BMW-yliajajan karu tausta: Pakeni poliisia 15-vuotiaana varastetulla autolla

  • 29.10.11:57
    Henkirikokset

    Humalainen 18-vuotias aiheutti kahden kuoleman – hovioikeus korotti rangaistusta Porvoon kuolonkolarista

  • 29.10.11:09
    Henkirikokset

    Naisen päälle ajanut BMW-kuljettaja vangittiin Joensuussa