Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

15 000 suomalaista on lomautettu, eikä loppua näy – MTV haastatteli kolmea töistä kotiin passitettua: Yhden ilmoitus musersi, toinen on hävennyt vessapaperin ostamista

4:51Apua yksinyrittäjien korona-ahdinkoon: kunnalta voi hakea 2 000 euroa – Lintilä: 100 miljoonaa euroa osoitetaan nyt tähänYksinyrittäjien korona-ahdinkoon on tarjolla 2000 euron apu.
Julkaistu 02.04.2020 05:48
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Koronaviruspandemia on aiheuttanut globaalin talouskriisin, joka on iskenyt erityisen pahasti palvelualoihin.

Yli 320 000 suomalaista on nyt yt-neuvottelujen piirissä, selviää työ- ja elinkeinoministeriön luvuista. Lomautettuja on 15 000 ja työttömiä työnhakijoita on ilmoittautunut reilu 5000.

Jos ihmeitä ei tapahdu, niin lisää lomautettuja ja työttömiä on lähipäivinä ja -viikkoina tulossa rutkasti.

Lue myös: MTV Uutiset seuraa koronan iskua talouteen: Jopa viidennes työnantajista pelkää konkurssia – yt-neuvotteluihin joutunut yli 320 000 työntekijää

MTV Uutiset haastatteli kolmea lomautettua, joilta lähti työ- tai oppisopimuspaikka alta koronaviruspandemian myötä.

Yksi lomautetuista on kotkalainen Pia Hulmi, 54, jonka työt pubissa loppuivat kolmeksi kuukaudeksi.

– Ei tämä tullut yllätyksenä. Kaverit omistavat pubin, niin he puhuivat hyvissä ajoin. Me toimittiin todella ripeästi. Kotkassa oli vielä kaikki pubit auki, kun me jo suljettiin, Hulmi kertoo.

Hulmi on tyytyväinen, ettei hänen työnantajansa jäänyt odottamaan virallista käskyä taitella lappu luukulle.

– Olen ollut aiemmin terveydenhuollossa töissä hammashoitajana. Jotkut olisivat halunneet ehkä pitää vielä ovet auki, mutta olin sitä mieltä, että kiinni vain.

Vaatetusalalla työskentelevä Oona Pönniö, 21, osasi hänkin odottaa lomautusta.

– Tietysti se vähän järkytti, kun ilmoituksen sain, Pönniö kertoo toukokuun loppuun asti kestävästä lomautuksestaan.

Pönniö kiittelee tapaa, jolla hänen työnantajansa on hoitanut yt-ruljanssin. Tieto on kulkenut ja myös henkilökohtaisesti on oltu yhteydessä ja kysytty kuulumisia.

– Myös lomautusten jälkeen on vastattu kysymyksiin esimerkiksi etuuksien hakemisesta, Pönniö sanoo.

oonaponnioOona Pönniö osasi odottaa lomautusta.

”Lomautusuutinen musersi”

31-vuotiaan Anna Lieston kesän suunnitelmat menivät tyystin romukoppaan koronaviruspandemian myötä.

Liesto ei ehtinyt käydä oppisopimuskoulutusta ravintolassa kuin kaksi päivää, kun lomautus astui voimaan.

Oppisopimuksen oli tarkoitus päättyä 30. päivä syyskuuta. Nyt lomautus kestääkin tuohon päivään saakka.

– Lomautusuutinen musersi. Koulutus ei sitten alkanutkaan. Olisi ollut varma työ kesäksi, nyt ei olekaan. En oikein tiedä, mitä sanoa, Liesto myöntää.

Tokaluokkalaista kotona opettava Liesto on hakenut töitä ”vaikka kuinka paljon”, mutta ainakaan vielä ei ole napannut.

Sen sijaan Pönniö ei aio töitä hakea.

– Lomautus on kuitenkin vain kaksi kuukautta, se ei ole älyttömän pitkä aika. Yleinen taloudellinen tilanne on myös sellainen, ettei tarjollakaan ole hirveästi mitään, Pönniö sanoo.

Hulmi on jo ehtinyt ilmoitella itsestään entisille työnantajilleen. Hän sanoo voivansa vaikka tulla siivoojaksi keskussairaalaan.

– Tämähän nyt venyy pidemmän aikaa. Tykkään oikeasti olla töissä. Asiakkaita ja työkavereita on vähän ikävä, Hulmi kertoo.

”Taloudellinen tilanne mietityttää”

Oona Pönniö sairastaa kroonista neurologista sairautta ja kuuluu täten koronaviruksen riskiryhmään. Koronaa sairautena hän ei kuitenkaan pelkää.

– Taloudellinen tilanne mietityttää. Huolettaa lomautettujen puolesta. Monilla ei ole samanlaista tukiverkkoa kuin itselläni. Millä he elävät ja maksavat vuokransa?, Pönniö kysyy.

Pönniö ja Hulmi ovat huomanneet saman ilmiön: Kulutus on laskenut kuin itsestään. Mahdollisuuksia rahan käyttämiseen on yksinkertaisesti vähemmän, kun aika kuluu kotona, eikä ulkomaailmassa ole auki sen enempää ravintolat kuin elokuvateatteritkaan.

– Tunnelma on vähän sellainen odottava, että mitä tapahtuu. Itseäni ei korona pelota, mutta esimerkiksi vanhempani ja appivanhempani ovat vanhempia ja jotkut myös sairaita, Liesto pohtii.

Liesto kertoo murehtivansa parhaan ystävänsä tilannetta.

– Hänellä on astma ja on linnoittautunut Lohjalle. Kamalaa, kun ei kavereitakaan voi nähdä, Liesto suree.

”Hävettänyt ostaa vessapaperia”

Niin Pia Hulmi, Anna Liesto kuin Oona Pönniökin ovat viettäneet viimeiset kaksi viikkoa pitkälti kotonaan. Hallituksen ohjeet on siis sisäistetty.

– Kämppä kyllä kiiltää. Minulla on kuoriaisia, sirkkoja, kotiloita ja koira. Niitä olen hoitanut, Liesto kertoo viime aikojen askareistaan.

Pönniö on löytänyt koronakriisin myötä itsestään viherpeukalon.

– Olen hoitanut ja istuttanut kasveja. Olen myös kokannut enemmän ruokaa ja leiponut. Tulee tehtyä kotihommia, mitä aiemmin en ole tehnyt. Ikkunat ja lattiat kuntoon. Tämän jälkeen on varmasti kaikilla siistit kodit, Pönniö nauraa.

Kotitöiden lisäksi myös vessapaperihamstraus puhuttaa.

– Minua on hävettänyt ostaa vessapaperia. Tuntuu, että pitää jotenkin selittää, että nyt se on loppu. Ostan aina kerralla isomman paketin, niin piti äkkiä piilottaa se kotiin tullessa, ettei naapuri näe, Hulmi myöntää hymyillen.

Lue myös: Jumissa koronan keskellä: Iäkkään pariskunnan vuosia odottamasta risteilystä tuli painajainen

Lisää aiheesta:

Näin sosiaaliturvaleikkaukset vaikuttavat köyhiin – oman kodin pakkomyynti, ei joululahjoja lapsille, parisuhde koetuksellaKoronan pysäyttämä: Hammad joutui lomautetuksi liki vuosi sitten, rahan puute hävettää – "Todella tiukkaa tekee, en pidä siitä, että velka lisääntyy koko ajan"Itkevät hoitajat ovat todellisuutta teho-osastolla työskentelevälle hoitajalle: "Emme jaksa enää, jos potilasmäärä nousee kevään tasolle"Korona vei Marjan, 75, arjesta ystävät ja ilon – sai apua vertaistukiryhmästä: "Käymme tyttöjen kanssa skumpalla joka perjantai"Leviläisen ruokakauppiaan epätoivo: Varastossa pilaantuvat nyt etelän väelle pääsiäiseksi hankitut herkut –  "Tappiota tulee kuusinumeroinen summa"Ritva, 55, työskentelee pitkiä päiviä ilman lomia, silti perheellä tekee tiukkaa selvitä – "Vaikea tulevaisuus on pilkottava mielessä niin lyhyiksi pätkiksi, että jaksaa mennä eteenpäin hetki kerrallaan"
KoronavirusTyöttömyysLomautusMuutosneuvottelutKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella

  • 8.9.07:27
    Koronarokotus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin