Helsingin hovioikeuden mukaan syytetty syyllistyi vaaran aiheuttamiseen. Aiemmin käräjäoikeus oli hylännyt syytteen.
Helsingin hovioikeus on tuominnut tekoaikaan 16-vuotiaan pojan tapauksesta, jossa 14-vuotias poika joutui hukkumisvaaraan Vantaan Kuusijärvellä.
Syytteessä oli kyse tapahtumista suositulla uimarannalla kesäkuussa 2020. Syyttäjän mukaan 16-vuotias ja muutama muu nuori jahtasivat ja pelottelivat 14-vuotiasta uhria niin, että tämä päätyi laiturin alle ja hukkumisen vaaraan. Muut nuoret olivat tapahtuma-aikaan alle 15-vuotiaita, eli eivät rikosoikeudellisessa vastuussa.
Aiemmin Itä-Uudenmaan käräjäoikeus hylkäsi syytteen vaaran aiheuttamisesta. Sen mukaan 16-vuotiaan ei osoitettu olleen vastuussa siitä, mitä uhrille aiheutui sen jälkeen, kun tämä oli hypännyt laiturilta veteen.
Lue myös: IL: Kuusijärven uimarannalla tapahtui joukkotappelu vain hetki epäillyn hukuttamisyrityksen jälkeen
Nuorten väkivaltateot eivät yllätä 16-vuotiaita Danilia ja Wilmaa – ”Joku ei tykkää toisesta niin heti pitää lähtee heittää nyrkkejä”
Uhrin päätä painettiin veden alle
Hovioikeus arvioi asiaa toisin. Se katsoi näytetyksi, että 16-vuotias oli kahden kaverinsa kanssa ensin ajanut uhria takaa uimarannalla matalassa altaassa.
