Vaikka diabeteksen hoito on Suomessa erinomaisella tasolla, uusi teknologia ei ole vielä kaikkien saatavilla. 12-vuotias Maya Bernström on yksi onnekkaista: hän sai vastikään kotikuntansa kustantamana uuden laitteen, jonka ansiosta verensokerin seuranta ja tasaisena pitäminen on paljon helpompaa kuin ennen.
Huomenta Suomessa vieraillut 12-vuotias Maya Bernström on sairastanut diabetesta seitsemän vuotta. Hänen on täytynyt mitata verensokeria sormenpäästä jopa 20 kertaa päivässä. Nyt hänellä on ollut noin puoli vuotta käytössään Libre-laite, jonka ansiosta elämä on helpottunut huomattavasti.
Mayan äiti Katja Bernström selitti mittarin toimintalogiikkaa lähetyksessä.
– Sensori laitetaan käteen asettimen eli neulan avulla. Sitten neula tulee pois, ja sinne jää vain ihan pikkainen langanpätkä, joka mittaa kudoksesta verensokeria. Yksi sensori kestää 14 päivää, sitten se vaihdetaan, Katja Bernström kertoi.
– Onhan se paljon helpompaa, kun ratsastan paljon, niin ei tarvitse kesken tunnin alkaa mitata verensokeria, Maya totesi.
Mittarissa on monia hyödyllisiä ominaisuuksia.
– Se piirtää verensokerikäyrää kahdeksan tuntia taaksepäin. Eli kun mitataan nyt, nähdään, mitä verensokeri on ollut kahdeksan tuntia sitten. Sen mukaan pystytään esimerkiksi tekemään pumppuun insuliinin määrän säätöjä. Kun nähdään esimerkiksi, että verensokeri on aina yöllä kello kaksi korkealla, niin silloin laitetaan pumpusta menemään yöllä kello kaksi enemmän insuliinia, Katja Bernström selitti.
Lisäksi mittari näyttää, onko verenpaine nousemassa vai laskemassa vai menossa tasaisesti eteenpäin.