Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

12-vuotias Mallory tappoi itsensä – perhe syyttää koulukiusaajia

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 01.08.2017 21:08

MTV UUTISET

Mallory Grossman teki itsemurhan heinäkuussa. Kaksitoistavuotiaan newjerseyläisen tytön perhe syyttää tragediasta koulukiusaamista.

NBC New York uutisoi, että perheen epäillään nostavan syytteen Rockaway Townshipin koulupiiriä vastaan, koska se ei vanhempien mukaan puuttunut kiusaamiseen mitenkään. 

Yhdysvalloissa julkiset koulut ovat koulupiirien vastuulla.

Perheen asianajajan mukaan muutamat tytöt kiusasivat Mallorya Snapchatissä ja tekstiviestein. Asianajajan mukaan myös tytöt aiotaan laittaa vastuuseen teoistaan.

Koulupiiri arvioi koulun hoitavan kiusaamistapaukset hyvin

Mallory oli menestynyt cheerleader ja voimistelija. Koulun liikunnanopettaja kuvaili Mallorya hyväksi ja urheilulliseksi oppilaaksi.

– Ihastuttava lapsi – suloinen, älykäs, kiltti, hiljainen.

Itsemurhapäivänä Malloryn äiti oli mennyt koululle valittamaan tyttärensä kiusaamisesta. Hän oli valittanut tästä jo useampaan otteeseen.

Koulupiiri ei ole kommentoinut tapausta. Viime vuonna se kuitenkin arvioi Copelandin koulun hoitavan kiusaamistapaukset hyvin.

Kyberkiusaaminen suuri ongelma

Monet alueen perheet ovat sanoneet, että ilkeät kommentit internetissä ovat paljon suurempi ongelma kuin kasvokkain tapahtuva kiusaaminen.

- Ihmiset jakavat paljon asioita Instagramissa, ja muut kirjoittavat ilkeitä kommentteja. Minä vihaan sitä, kymmenen vuotias Eric Gjelsvik kertoi.

Kyberkiusaamisen eli verkossa tapahtuva kiusaaminen on alueen perheiden mukaan ongelma jopa alakouluikäisten keskuudessa.

Presidentti Sauli Niinistö, Robin ja Diandra kampanjoivat kiusaamista vastaan maaliskuussa:

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

"Koulussamme on raiskaaja ja tiedätte kuka hän on" – 15-vuotias lukiolaistyttö tyrmistyi tavasta, millä koulu reagoi hänen hyytävään viestiinsäKoulukiusattu tyttö puhui itsemurhasta – äidin karu purkaus luokkatovereille tallentui videolle: "Jos hengitättekin väärällä tavalla..."Koulutyttöjen karmea teko: Syyttivät poikaa valheellisesti seksuaalisesta väkivallasta, koska "eivät pitäneet hänestä"10-vuotias koulukiusattu tyttö päätyi itsemurhaan USA:ssa11-vuotias tyttö halusi todistaa opettajan kiusaavan – kuvasi salaa paljastavan videon"Elämästäni tehdään yhtä helvettiä" – 12-vuotias teki vetoomuksen kiusaamisen lopettamiseksi
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 22:38
    Trumpin Yhdysvallat

    Jopa osasta republikaaneista Trump on mennyt liian pitkälle Venezuelan iskuissa

  • 21:01
    Ukrainan sota

    Valtonen kehuu Stubbin toimintaa

  • 19:57
    Ukrainan sota

    Valtonen: Venäjän jäädytetyt varat saadaan todennäköisesti käyttöön

  • 19:39
    Väkivalta

    Karu tilanne tallentui videolle Ecuadorissa: Taksikuskia ammuttiin niskaan takapenkiltä – selvisi kuin ihmeen kaupalla

  • 19:32
    Alexander Stubb

    Stubbin antama "varoitus" MTV:n haastattelussa noteerattiin maailmalla – jopa Naton Rutte otti kantaa