Valmista tämä herkullinen jälkiruoka alkukesästä, kun ensimmäiset mansikat ovat kypsyneet ja ennen kuin raparperit paksunevat liikaa.
- Ruokavalio: Kevyt, Kananmunaton, Gluteeniton, Kasvisruoka
Neljälle
- 2 dl mansikoita
- 6 ohutta raparperinvartta
- 1 dl vettä
- ½ dl kidesokeria
- ½ tl jauhettua kanelia
- ½ tl jauhettua kardemummaa
Suurus
- 2 rkl perunajauhoja
- 3 rkl vettä
Valmistusohje
1. Puhdista raparperit ja paloittele 1 cm kokoisiksi paloiksi. Kuumenna vesi, sokeri ja raparperi, lisää viipaloidut mansikat.
2. Sekoita perunajauhot ja vesi suurukseksi. Ota kattila liedeltä ja sekoita suurus hillokkeeseen. Mausta kanelilla ja kardemummalla, anna jäähtyä.
3. Tarjoile hilloke haaleana tai kylmänä puoliksi sulaneen vaniljajäätelön kera.
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
Parhaat ruokaohjelmat
-
MasterChef Suomi
MasterChef-keittiön valtaavat amatöörikokit! Satojen hakijoiden joukosta valitut, Suomen parhaat kotikokkaajat havittelevat liekinkuumaa MasterChef Suomi -arvonimeä ja 10.000 euron rahapalkintoa. Riittävätkö taidot kelloa vastaan kokatessa miellyttämään tuomaristoa? Uudella kaudella Kape Aihisen seuraksi tuomarikolmikkoon liittyy kaksi huippukokkia, Henri Alén sekä vaikuttavan kansainvälisen uran luonut Helena Puolakka.