Marinoi paahtopaisti vinaigrettella ja tarjoile guacamolen kera. Tämä on täydellinen aloitus päivälliselle.
- Ruokavalio: Gluteeniton
Neljälle
- 350 g sisältä vaaleanpunaista, viipaloitua paahtopaistia
- salaatinlehtiä sesongin mukaan
- ½ punasipuli
Kastike
- 2 rkl punaviinietikkaa
- ½ rkl vaaleaa ranskalaista sinappia
- 8 rkl oliiviöljyä
- suolaa ja jauhettua valkopippuria
- hieman tuoreita yrttejä
Guacamole
- 2 avokadoa
- 1 sitruunanlohko
- suolaa ja jauhettua valkopippuria
- 1 rkl tacokastiketta
Valmistusohje
1. Suikaloi salaatinlehdet ja asettele pediksi neljälle lautaselle. Suikaloi paahtopaisti ja laita suikaleet salaattipedeille. Kuori ja viipaloi sipuli, lisää lautasille.
2. Guacamole: Halkaise avokadot ja poista kivet. Koverra hedelmäliha ja muussaa se. Purista päälle sitruuna. Mausta suolalla ja pippurilla, sekoita tacokastike mukaan.
3. Sekoita viinietikka, sinappi, öljy, suola ja pippuri vinaigrettekastikkeeksi. Kaada vinaigrette paahtopaistisalaatille juuri ennen tarjoilua. Tarjoile guacamolen kera.
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
Parhaat ruokaohjelmat
-
Kaappaus keittiössä
Huippukokki Kari ‘Kape’ Aihinen rientää suomalaisten kotikokkien avuksi. Nirsoilu, napostelu ja liian yksipuoliset ruokavaliot jäävät historiaan, kun Kape palauttaa keittiöihin tekemisen ilon sekä tuo lautasille värejä ja terveellisiä, maukkaita ruokia. Tehdään keittiöstä taas kodin paras paikka!