Sami Garam valmistaa juhannuksen kunniaksi raikkaita kesäjuomia. Helpoilla ohjeilla syntyvät niin mansikkainen smoothie, sorbetti- ja jäätelölimu kuin alkoholiton Kir Royalkin.
- Ruokavalio: Kevyt, Kananmunaton, Gluteeniton
Mansikkainen smoothie
- 0,5 l mansikoita
- 2 dl jogurttia
- 2-4 dl sitruunalimua
Sorbettijuoma
- 2 dl vadelmasorbettia (tai muuta sorbettia)
- 4 dl vadelmalimua
Jäätelölimu
- 2 dl vaniljajäätelöä
- 4 dl mangolimua
Alkoholiton Kir Royal
- 4 dl omenalimua
- 1 cl viinimarjamehutiivistettä
Valmistusohje
Mansikkainen smoothie:
Kumoa mansikat tehosekoittimeen ja soseuta ne. Lisää päälle jogurtti ja sekoita jälleen. Kaada lopuksi limua ohentamaan smoothieta.
Sorbettijuoma: Lusikoi sorbettia lasiin ja kaada limua päälle.
Jäätelölimu: Pyöräytä jäätelöstä pallo tai leikkaa siitä viipale. Nosta lasiin ja kaada limua päälle.
Alkoholiton Kir Royal: Kaada limu kuohuviinilasiin ja valuta mehutiiviste sen päälle.
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
Parhaat ruokaohjelmat
-
Kaappaus keittiössä
Huippukokki Kari ‘Kape’ Aihinen rientää suomalaisten kotikokkien avuksi. Nirsoilu, napostelu ja liian yksipuoliset ruokavaliot jäävät historiaan, kun Kape palauttaa keittiöihin tekemisen ilon sekä tuo lautasille värejä ja terveellisiä, maukkaita ruokia. Tehdään keittiöstä taas kodin paras paikka!