Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Gratinoitua hummeria korvasienitäytteellä

Julkaistu 18.02.2013 00:00

4 hengelle

  • 2 pakastettua tai tuoretta hummeria
  • 50 g säilöttyjä korvasieniä
  • 2 dl kuohukermaa
  • 1 dl vettä
  • 2 dl kuivaa valkoviiniä
  • 2 rkl konjakkia
  • 2 munankeltuaista
  • 2 salottisipulia
  • hieman siivilöityä korppujauhoa
  • 3 rkl voita
  • Cayennepippuria

Valmistusohje

1. Sulata hummerit ja halkaise ne. Kaiva lihat irti ja kuutioi. Säilytä kuoret ehjinä. Irrota sakset, murskaa ne ja ota liha irti, säilytä kuorenpalat.

2. Korvasienimuhennos: Pane hummerin saksipanssarit ja jalat kasariin ja kaada päälle kerma, viini sekä 1 dl vettä. Kuumenna kiehuvaksi ja anna poreilla alhaisella lämmöllä 10 minuuttia. Siivilöi liemi ja keitä kokoon, kunnes jäljellä on noin 2 dl. Kuori ja hienonna sipulit hyvin pieneksi ja pieni korvasienet. Sulata 2 rkl voita toisessa kasarissa. Kuullota sipulisilppua kevyesti. Lisää korvasienihake ja keitä pari minuuttia. Lisää liemi ja keitä hiljaa poreillen vielä 6 minuuttia. Sekoittele silloin tällöin.

3. Sulata pannussa 1 rkl voita. Lisää hummeripalat ja anna lämmetä. Poista pannu liesituulettimen alta ja pidä pannuun sopiva kansi käsillä. Kaada konjakki hummeripalojen päälle ja sytytä palamaan. Pane kansi päälle muutaman sekunnin kuluttua, niin että tuli sammuu. Lisää hummerin lihan joukkoon korvasienimuhennos, mausta Cayennepippurilla ja sekoita joukkoon raa´at keltuaiset. Hauduta muutama minuutti hyvin alhaisella lämmöllä. Täytä hummerinkuoret muhennoksella. Sirottele pinnalle hieman korppujauhoa. Asettele täytetyt hummerinpuolikkaat uuninkestävälle vadille ja laita se 200 asteeseen uunin ylimmälle tasolle 7-8 minuutiksi, kunnes annokset saavat kauniin värin.

Pakastettua hummeria saa kohtalaisen edullisesti. Tämän reseptin mukainen vaivannäkö kannattaa: korvasienimuhennoksella täytetty, uunissa gratinoitu hummeri on viedä kielen mukanaan.

Lisää aiheesta:

MasterChef: Paistettua broilerin rintaa, herkkusientä ja kaalia “mille feuille” sekä kana-voikastike – Adelen reseptiMasterChef: Paistettua nieriää, Annan perunaa ja kanaliemellä maustettu tattikastike – Jaanan reseptiSieni-broilerikeittoKasviskaalikääryleetLohifileetä jauhetun hauen ja punaviinivoikastikkeen keraPaistettu kateenkorva sienipedillä
HummeriPääruoatKalaruoka

Tuoreimmat aiheesta

Hummeri
  • 07.07.201712:01
    Huomenta Suomi

    Grillattua hummeria ja avomaankurkkusalaattia

  • 18.02.201300:00
    Alkuruoat

    Liekitetyt hummerit

  • 18.02.201300:00
    Pääruoat

    Gratinoitua hummeria korvasienitäytteellä

  • 18.02.201300:00
    Kevyt

    Keitetty hummeri

  • 18.02.201300:00
    Kevyt

    Hummeri minute