Kalpeat endiivisalaattikääröt ovat itse asiassa versoja, jotka kasvavat mullan alla. Versot suojataan valolta, jotta ne eivät viherry. Endiivisalaattia (salaattisikuria) käytetään erityisen paljon Belgiassa. Se on maultaan hieman kitkerä, mutta miedontuu keitettäessä.
- Ruokavalio: Kevyt, Kananmunaton, Kasvisruoka
4 hengelle
- 8 endiiviä (salaattisikuria)
- vettä ja suolaa keittämiseen
- 1/2 sitruunan mehu
- 2 rkl sulatettua voita
- 2 dl emmentaljuustoraastetta
- 1 rkl korppujauhoja
Valmistusohje
1. Kuumenna uuni 275 asteeseen. Siisti ja huuhtele endiivit.
2. Keitä 1/2 litraa vettä ja 1 tl suolaa. Lisää sitruunanmehu ja endiivit. Anna kiehua n. 20 minuuttia, valuta lävikössä.
3. Voitele uuninkestävä vuoka. Lado endiivit vuokaan, penslaa ne voisulalla ja ripottele päälle juustoraaste sekä korppujauhot. Gratinoi uunissa n. 8 minuuttia tai kunnes paistos on kauniin ruskea.
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
-
Lataa lisää
Parhaat ruokaohjelmat
-
MasterChef Suomi
MasterChef-keittiön valtaavat amatöörikokit! Satojen hakijoiden joukosta valitut, Suomen parhaat kotikokkaajat havittelevat liekinkuumaa MasterChef Suomi -arvonimeä ja 10.000 euron rahapalkintoa. Riittävätkö taidot kelloa vastaan kokatessa miellyttämään tuomaristoa? Uudella kaudella Kape Aihisen seuraksi tuomarikolmikkoon liittyy kaksi huippukokkia, Henri Alén sekä vaikuttavan kansainvälisen uran luonut Helena Puolakka.