Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Yksi parhaista omenaresepteistä on varmasti sinullekin tuttu – superhelppoa retrojälkkäriä on vaikea päihittää

1:19Täydellisen kaurapuuron keitto-ohje
Julkaistu 18.08.2020 20:01

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Alkusyksyn ensimmäiset omenat voi upottaa herkulliseen ja päältä rapean omena-kaurapaistokseen. Milloin sinä söit viimeksi tätä klassikkojälkkäriä?

Videolla: Miten sinä keität kaurapuuron? Kurkkaa täydellinen ohje - ja viimeistele puuroannos vaikka omenoilla

Omena-kaurapaistos on perinteisen omenapiirakan lisäksi kenties yksi klassisimmista omenajälkiruoista Suomessa. Omenalohkojen päälle laitettava kauraseos kruunaa tämän perinteisen jälkiruoan.

– Kauraseokseen sopivat leseiset tai isot kaurahiutaleet, jotka tuovat rakennetta. Pikakaurahiutaleista tulee tähän tarkoitukseen liian mössöä, opasti kotitalousopettaja Arja Elina Laine jo vuonna 2015.

Omena-kaurapaistosta tehdessä unohtuu usein, että reseptiä voi muutella oman mielen mukaan.

– Vinkkinä sanottakoon, että paistokseen sopivat omenoiden sijaan myös vaikkapa luumut, marja-aroniat tai päärynät. Aina tulee laitettua vain omenaa, mutta pitkin vuotta voi tehdä samaa paistosta vähän varioiden.

Omena-kaurapaistos

4–6:lle

noin 10 kotimaista omenaa (hapokasta)(½ dl calvadosta, rommia tai likööriä)1 tl kanelia



Päälle:
150 g voita tai margariinia
1½ dl fariinisokeria
4 dl kaurahiutaleita
1 dl vehnäjauhoja

Lohko kuoritut omenat laakeaan, voideltuun uuninkestävään uunivuokaan. Kaada halutessasi päälle calvadosta tms. Anna maustua hetki tai muutama tunti. Ripottele pinnalle kanelia. Sulata rasva ja lisää fariinisokeri, kaurahiutaleet sekä vehnäjauhot. Levitä seos omenalohkojen päälle. Kypsennä 200-asteisen uunin alatasolla noin 30 minuuttia. Tarjoile esimerkiksi vaniljakastikkeen tai -jäätelön kanssa.

Lue myös: Miten keität kaurapuuron? Puuroekspertti Katja paljastaa parhaan valmistustavan: "Jos puuroa sekoitetaan paljon..."

Resepti: Arja Elina Laine

Lisää aiheesta:

Kaurapuuron joukkoon kannattaa nyt laittaa yksi ainesosaKaurapuuroon kannattaa nyt sujauttaa yksi ainesosaMilloin söit viimeksi? Iki-ihana puuro on monelle jo lapsuudesta tuttuYksinkertainen lisä kaurapuuroon tekee siitä superherkullista: "Paras ja helpoin puuro vartissa"Kokeile vaikka paahtoleivän päällä: Yllättävästä halpisraaka-aineesta syntyy helposti herkullinen hilloTee aamupuurostasi kunnon proteiinipommi – tätä kannattaa kokeilla kotona!
RuokaLeivontaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen17:25
    Sienet

    Paras sienikastike! Helppo ja kermainen soosi Katin ohjeella

  • Eilen09:43
    Juomat

    Totuus Hartwallin omenalimusta voi yllättää

  • 25.10.17:24
    Viinit

    Onko hyvä viini nahkaista, notkeaa vai antavaa? Saku Tuominen: "Aivan sietämätöntä horinaa"

  • 25.10.09:42
    Ruokahävikki

    Teemu syö joka päivä täysin ilmaiseksi – löysi kerran lähes 500 euroa käteistä roskiksesta

  • 24.10.18:26
    Ravintolat

    Vuoden Kokki ja Vuoden Tarjoilija 2025: Tässä ovat uudet Suomen mestarit!