Joko mietit ruokavaihtoehtoja pääsiäispöytään? Tässä kalayhdistyksen vinkkaama helppo ja herkullinen vaihtoehto.
Pääsiäinen on pian täällä ja se on monelle suomalaiselle myös tärkeä ruokajuhla. S-ryhmän mukaan perinteiset herkut, kuten mämmi, suklaa ja lammas, tekevät pääsiäisenä takuuvarmasti kauppansa.
Tiesithän? Sisävesien petokaloissa voi olla lapamadon eli leveän heisimadon toukkia, jotka tuhoutuvat oikealla käsittelyllä. Martat vinkkaavat, että kunnon kypsennys, lämminsavustus tai vuorokausi pakastimessa -20 asteessa tuhoaa toukat. Jos siis haluat käyttää näitä kaloja raakana tai graavattuna, pakasta ne ensin.
Lähde: Martat
– Lammas on monille kiinteä osa pääsiäisen ruokapöytää ja pääsiäinen onkin edelleen sen ylivoimaisinta sesonkia: noin puolet lampaanlihan vuosittaisesta kilomyynnistä tehdään pääsiäisen ympärillä. Myös tuoreen kalan kysyntä kasvaa pääsiäisen alla ja myymme pääsiäisviikolla tuoretta kalaa noin puolet enemmän kuin normaalina viikkona, kertoo S-ryhmän päivittäistavarakaupan myyntijohtaja Antti Oksa tiedotteessa.
