Jos appelsiinit ja greipit meinaavat jatkuvasti jäädä kauppojen hyllyille sen takia, että niiden kuoriminen ja pilkkominen tuntuu liian työläältä, on tämä tekniikka kokeilemisen arvoinen. MTV:n videotoimittaja Fanni Parma testasi niksin ja kertoo nyt, miten se mullisti hänen hedelmäarkensa.
Katso videolta miten sitrushedelmistä voi leikata helposti suuhunpantavia makeita naposteltavia.
Minulla menee usein appelsiinien ja muiden sitrushedelmien kuorimisessa ikuisuus. En pidä valkoisen kuoriosan mausta, ja nypin sitä irti pinsettimaisella otteella. Työlään ja kankean tekniikkani takia useimmat sitrukset jäävät kauppakierroksella hedelmälaareihin ja ostoshihnalle päätyy ennemmin helposti syötäviä banaaneja ja marjoja.
Yllä olevalla videolla näytettävä tekniikka on kuitenkin muuttanut suhtautumiseni kirpeän makeisiin sitrushedelmiin. Viilletyt palat mehukasta hedelmää maistuvat jopa kaltaiselleni krantumallekin herkkusuulle.
Myös yrittäjä, mediapersoona ja vuoden 2011 Miss Suomi Sara Sieppi mainitsi tekniikasta äskettäin Instagramissa storyjen puolella. Idean hän oli saanut bloggaaja Didem Özgünilta, jonka Instagram-profiilista hedelmäinen vinkki löytyy nimellä "juicy slices".
