Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Suomalaisfirman "eniten toivottu" jäätelömaku palaa takaisin kauppoihin – yksi asia löi jäätelömies Heikin ällikällä marraskuussa

3 Kaveria tuo takaisin korvapuustin makuisen jäätelön.
3 Kaveria tuo takaisin korvapuustin makuisen jäätelön. Hasselblad H5D
Julkaistu 31.01.2020 08:15

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Jäätelökesä siintää jo horisontissa ja monet jäätelövalmistajat paljastavat nyt kevään ja kesän uutuusmakujaan. Itähelsinkiläinen 3 Kaverin jäätelö aikoo palauttaa kauppoihin toivotun klassikkomaun. 

Monet odottavat jo innokkaina kevään ja kesän uusia jäätelölanseerauksia. Muun muassa Aino- ja Pingviini-jäätelöitä valmistava Froneri Finland on jo aiemmin tammikuussa paljastanut tuovansa markkinoille muun muassa vegaanisia ja suklaisia uutuuksia. Aino-sarjan uutuus on suklaahyve-kaurajäätelö ja Pingviini-tuuteista uutuutena esitellään vegaaninen suklaatuutti.

Nyt kesän jäätelösalaisuuksien verhoa raottaa myös Itä-Helsingissä toimiva 3 Kaverin jäätelö. 3 Kaveria julkaisee kaksi uutta makua keväälle – rajoitetun erän Korvapuustijäätelöä, sekä vegaanisen Marjat & Karamellikeksin. Korvapuustijäätelöä on ollut yrityksen valikoimissa ennenkin, mutta nyt se palaa myyntiin uudistettuna runsaan palautevyöryn vuoksi. Kaverit saavat siitä vuosienkin jälkeen lähes viikoittain palautetta ja se on eniten toivottu jäätelömaku.

test_1047
Hasselblad H5D

– Palautamme korvapuustijäätelön valikoimaan tuunatulla reseptillä kiitoksena kaikille uskollisille faneille, jotka ovat jo vuosia pyytäneet makua takaisin, kertoo Sauli Saarnisto, Kaveri jäätelömakujen takana.

Uusi kausimaku sisältää korvapuustin makuista kermajäätelöä sekä paljon taikinaista korvapuustikastiketta. Jäätelö on sekä laktoositon että gluteeniton. 

Marraskuun jäätelömyynti löi ällikällä

Korvapuustijäätelö on osa Limited Editin tuotesarjaa, jonka kaverukset lanseerasivat viime syksynä. Ensimmäinen maku Piparkakku osoittautui yllättäen niin suosituksi, että vuoden parhaat jäätelömyynnit Kavereilla osuivat pimeimpään ja synkimpään mahdolliseen vuodenaikaan.

– Tänä vuonna marraskuun jäätelömyynti ylitti jopa kesän huippukuukaudet, kertoo Heikki Huotari, yksi Kavereista.

3 Kaveria tuo keväällä kauppoihin myös uuden vegaanisen jäätelön Marjat & Karamellikeksi. Se sisältää sorbettia kotimaisista mansikoista, vadelmista ja punaherukoista, itse tehtyä karamellikeksikastiketta sekä cashewpohjaista jäätelöä. Tämäkin jäätelö on gluteeniton kastikettaan myöden. Tällä kertaa uutta vegaanijäätelöä testattiin ensin Ruotsissa:

– Meillä oli mahdollisuus tuoda pieni erä markkinoille Ruotsissa, ja kokeilla miten hyvin maku toimii. Ruotsissa myydyimmät jäätelömakumme ovat vegaanisia, joten he ovatkin oivallista testiyleisöä, kertoo Ilkka Wikholm, kolmas Kaveri.

Lue myös: Jäätelö, jota suomalaiset hamstraavat nyt kauppojen pakastealtaista eniten – ostatko sinäkin?

***

3 Kaverin Heikki kertoi jäätelötrendeistä Huomenta Suomessa vuonna 2018:

7:21Herkut kuuluvat kesään

Lisää aiheesta:

S-ryhmä paljasti kesän hittijäätelöt uutuuksien joukosta Suomalainen jäätelötehdas iskee uutuuksilla – tällaiset jäätelöt viedään nyt käsistä: "Mahdottomasti kysyntää kaupoissa"Rakastatko Marianne-karkkeja? Tämä uutuusjäätelö on sinulle – taustalla suurempi ilmiö SuomessaTaas uutta "jämäjäätelöä" – nyt tulee Aino-jäätelöuutuus, joka on saanut inspiraationsa suklaakakusta: "Tämä on meille tärkeä asia"Porvoolaisfirma lanseeraa ennennäkemättömän joulukalenterin Suomessa: "Heti kun saimme idean, tiesimme, mitä haluamme tuoda kauppoihin"Syksyn hitti on tässä! Piparin ystäviä hemmotellaan – jäätelöfanit villinneet "huiman suositut" uutuudet vyöryvät kauppoihin
RuokaJäätelöMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • 17:44
    Huomenta Suomi

    Erikoinen suolakurkku hämmensi suorassa lähetyksessä – mikä on suolakurkun ja maustekurkun ero?

  • 09:42
    Sikke Sumari

    Sikke Sumarilta tärkeä muistutus oliiviöljyn käytöstä: "Mitä ne ihmiset luulevat?"

  • Eilen17:43
    Ravintolat

    Katrina on työskennellyt tarjoilijana yli 20 vuotta – tällaisia ovat suomalaiset asiakkaat

  • pe17:47
    Jäätelö

    Aamujuontajalta täystyrmäys oudolle uutuusjäätelölle

  • to17:02
    Kasvikset

    Halpaa sesonkikasvista myydään nyt huimat määrät – sopii jopa pastaan!