Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Suomalaiset ovat puhuneet: Tässä on paras olut kesäksi – ylivoimainen ykkönen

Suomalaisille maistuvat vaaleat lagerit
Suomalaisille maistuvat vaaleat lageritMTV
Julkaistu 05.07.2017 09:01

MTV LIFESTYLE

Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton tilaaman kyselytutkimuksen perusteella suomalaiset rakastavat kesällä erityisesti vaaleaa lageria. 

Yli puolet, 53 prosentia, olutta juovista suomalaisista on sitä mieltä, että vaalea lager on paras kesäolut. Naisista 57 prosenttia ja miehistä 51 prosenttia on tätä mieltä. Tiedot selviävät Taloustutkimuksen toteuttamasta kyselytutkimuksesta, jonka tilaajana oli Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto.

Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton teettämä tutkimus toteutettiin Taloustutkimuksen Internet-paneelissa 17−22.2.2017. Tutkimukseen vastasi 1403 suomalaista, jotka ovat iältään 18−70-vuotiaita. Kysymykseen parhaasta kesäoluesta vastasivat ne 992 henkilöä, jotka vastasivat kyselyssä myös juovansa olutta joskus.

Taloustutkimuksen kyselyssä vastaajat valitsivat parhaan kesäoluen seitsemästä eri vaihtoehdosta. Suosituimman kesäoluen tittelistä kisasivat vaalea lager, vehnäolut, India Pale Ale (IPA) tai American Pale Ale (APA), tumma lager, pils, porter/stout ja alkoholiton olut.

Ylivoimaisesti suosituin

Vaalea lager valittiin suosituimmaksi kesäolueksi kaikissa kyselyn ikäryhmissä. Toiseksi parhaana kesäoluena suomalaiset oluen juojat pitävät vehnäolutta. Se sai kannatusta 14 prosenttia. India Pale Alea (IPA) tai American Pale Alea (APA) parhaana kesäoluena piti 11 prosenttia vastaajista. Alkoholiton olut oli paras kesäolut 5 prosentin mielestä.

– Lager on maailman juoduin olut ja parhaimmillaan hieman yli 5 prosenttisena. Uusi alkoholilaki mahdollistaa vihdoin lagertyypisen oluen suomalaisille kuluttajille sellaisena kuin se parhaimmillaan on paremman saatavuuden kautta maan, sanoo Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton toimitusjohtaja Elina Ussa.

Suomalaisten kesän saunajuoma on olut

Oluen asema kesän sauna-, seurustelu- ja ruokajuomana on vahva. Suomalaiset ovat toistuvasti valinneet oluen sopivaksi erityisesti saunajuomaksi. Taloustutkimuksen kyselyssä kaksi kolmasosaa  suomalaisista pitää olutta erityisesti saunajuomana. Lähes puolet suomalaisista pitää olutta seurustelujuomana ja lähes kaksi viidestä pitää olutta ruokajuomana.

– Oluella on saunajuomana Suomessa pitkät perinteet ja erityisesti vaalea lager on ollut sauna- ja janojuoma. Olut kuuluu myös suomalaisten ruokapöytiin. Suomalaiset ovat aktiivista grillauskansaa ja monipuolisesta olutvalikoimasta löytyvät sopivat oluet joka ruoan kanssa, sanoo Elina Ussa.

Kesäkuussa olutta myydään noin kaksinkertainen määrä tammikuuhun verrattuna. Oluen tilastoitu kulutus henkilöä kohti oli viime vuonna 76,6 litraa. Luku ei sisällä arviota yksityisestä matkustajatuonnista. THL:n matkustajatuontitutkimuksen mukaan oluen yksityinen matkustajatuonti kasvoi lähes 16 prosenttia vuodesta 2015 vuoteen 2016.

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Panimoliitto

Lisää aiheesta:

K-ryhmä selvitti kesän lempijuomat – yhden suosikin myynti tuplaantunutTämä on suomalaisten suosikkiolut jouluna – takaa kirii kuitenkin myös "suurin yllättäjä"Juotko sinäkin? Olut, josta on tullut selvä hitti Suomessa: "Kehittynyt huomattavasti"Juotko itse? Tässä on suomalaisten ehdoton suosikkiolut, ja asiantuntija tietää suosion syyn: "Ne ovat törkeän hyviä oluita"Löytyykö tämä juoma sinunkin joulupöydästäsi? Erityisesti yksi olut nousee vuosi toisensa jälkeen hitiksiPentin 10 vuotta sitten kehittelemästä Pirkka-oluesta tuli älytön jättihitti – totuus lagerista yllättää monet: "Suomalaiset eivät ajattele..."
OlutMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Olut
  • 26.8.05:39
    Alkoholi

    Miksi suomalaiset hylkäsivät viinan? MTV:n kierros yöelämässä paljasti sukupolvien välisen kuilun

  • 9.7.07:44
    Juomat

    Suomalaiset juovat nyt olutta, joka voi hämätä

  • 13.6.07:49
    Juomat

    Tässä on Suomen paras olut: "Taatusti keskustelua herättävä"

  • 31.5.09:44
    Juomat

    Mitä eroa on IPA-, APA- ja NEIPA-oluella? Panimomestari kertoo

  • 1.4.06:23
    Huumori

    Pilaa vai ei? Suomeen avautuu ensimmäinen olutkylpylä