Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Stephenin ohjeet olivat hyvin yksinkertaiset – kakkutilaus meni silti hulvattomalla tavalla päin mäntyä

Amerikkalaismiehen yksinkertainen kakkutilaus ei onnistunut odotusten mukaisesti. Kuvituskuva.
Amerikkalaismiehen yksinkertainen kakkutilaus ei onnistunut odotusten mukaisesti. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 14.04.2023 19:01

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Yhdysvaltalaismies tilasi Costco-myymäläketjusta kakun, mutta tilaus tulkittiin hieman turhan kirjaimellisesti.

Kun yhdysvaltalainen Stephen Walker teki kakkutilauksen paikalliseen Costco-myymälään, hän tuskin osasi varautua siihen, mitä tulisi saamaan.

– Costco antaa tarkalleen kaiken, mitä et tiennyt tarvitsevasi, Walker nauroi Reddit-sivustolle julkaisemiensa kuvien yhteydessä.

Kuvista selviää, että Walker oli tilannut yksinkertaisen valkoisen levykakun ilman tekstejä tai kuvioita. Tilauslappuun Walker oli kirjoittanut neuvoksi katsoa vielä lisäohjeita tilauslapun toiselta puolelta.

Toisessa kuvassa onkin kuva Walkerin punaisella ja mustalla tussilla piirtämästä mallikakusta. Walker oli vielä kirjoittanut, että "ei kirjoitusta/ei kuvioita" ja "ainoa pyyntö punainen kuorrute reunoille ylös/alas", kuten hän oli kuvaan piirtänytkin.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

– Käytin mustaa kynää piirtäkseni nopean hahmotelman siitä, miltä ajattelin kakun näyttävän, Walker kertoo -sivuston haastattelussa.

Today

Walker merkitsi tyttärensä punaisella tussilla kohdat, joihin hän toivoi punaista kuorrutetta.

– Ajattelin, että "minulla on ohjeet ja pieni piirros tässä. Sitä ei voi mokata. Vai mitä?", mies nauraa.

Costcon kakkutaitelija tulkitsi Walkerin ohjeita kuitenkin omalla tavallaan. Hän todella kopioi miehen piirustuksen täysin, mutta kuvioksi valmiin kakun päälle. Jopa Walkerin mustalla kynällä merkitsemät kohdat olivat kakun päällä mustia, punaiset punaisia.

Kakku oli tarkoitettu Walkerin tyttären syntymäpäiväkakuksi. Walkerin vaimon hoitaessa isoimmat hommat otti isä tehtäväkseen hoitaa kakun kolme vuotta täyttäneen lapsensa juhliin. Walkerille leipurin moka ei ollut kummoinenkaan ongelma. Hän oli jo ostanut punaisen koristeen koristelemattoman kakun päälle laitettavaksi, joten hän vain raaputti kakkutaiteilijan taideteoksen pois kakun päältä ja korvasi sen koristeellaan.

Lue myös: Menestynyt leipurimestari kertoo, miten kakku kannattaa kotona koristella

Herätti hilpeyttä Redditissä

Kakkutilaus on herättänyt suurta hilpeyttä Redditissä, jossa Walkerin julkaisua on "upvotattu" yli 110 000 kertaa.

– Tämä on TLDR-lopputulos, kommentoi yksi.

TLDR tarkoittaa TL;DR eli too long; didn't read, jolla viitataan siihen, että lukija ei ole jaksanut lukea alkuperäistä julkaisua kokonaan, mutta kommentoi sitä silti. Kenties leipurikin hyppäsi ohjeiden sijaan suoraan Walkerin piirtämään kuvaan?

– Mietin, olisivatkohan he ymmärtäneet sen, jos et olisi sisällyttänyt tuota piirustusta, pohti eräs.

– Tehtävä epäonnistui menestyksekkäästi, julisti toinen.

Moni ihaili, kuinka taitavasti Walkerin piirustus oli värisävyjä ja virheellistä perspektiiviä myöten saatu kakkuun, vaikkei se ollutkaan lainkaan sitä, mitä tilattiin.

Lue myös: Janinan lapsi halusi Frozen-kakkukoristeen, ja äitihän yritti – hulvaton lopputulos: "Elsa on käynyt vähän kylillä"

Lue myös: Tämä kissanhiekkakakku koettelee jo hyvän maun rajoja – "Olen traumatisoitunut"

Katso myös: Näin Huomenta Suomen juontajat onnistuivat kakun leipomisessa

8:03Katso hauska video: Näin Niinalta ja Lorelta syntyy Minna Canthin kakkuNiina ja Lore leipoivat Minna Canthin kakun. Katso videolta, miten se onnistui!

Lähteet: Today, r/funny/Reddit

Lisää aiheesta:

Maaritilla välähti: Teki mahtavan "karjalanpiirakan"Tee minuutin kikka pakastekorvapuusteille – mielettömän hyvä lopputulos!Juha on leiponut 1,5 miljoonaa korvapuustia – mikä on täydellisen pullan salaisuus?Omenapiirakka, johon et pety! Maisemakahvilan versio on mykistävän hyvää"Tyrmäävän hyvää!" – Hanna Sumarin omenapiirakka on helppo leipoaKakkuleipuri antoi asiakkaalle tilauksen ja pyysi anteeksi – pian selvisi syy
LeivontaHuumoriSomehititMitä ihmettä?JuhlatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Leivonta
  • 19.10.17:22
    Ruoka

    Maaritilla välähti: Teki mahtavan "karjalanpiirakan"

  • 4.10.17:32
    Ruoka

    Tee minuutin kikka pakastekorvapuusteille – mielettömän hyvä lopputulos!

  • 3.10.07:44
    Ruoka

    Juha on leiponut 1,5 miljoonaa korvapuustia – mikä on täydellisen pullan salaisuus?

  • 19.9.17:03
    Ruoka

    Omenapiirakka, johon et pety! Maisemakahvilan versio on mykistävän hyvää

  • 16.9.17:02
    Ruoka

    "Tyrmäävän hyvää!" – Hanna Sumarin omenapiirakka on helppo leipoa