Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Saksalaisurheilija sai porttikiellon buffet-ravintolaan – otti "syö niin paljon kuin jaksat" -tarjouksen liian kirjaimellisesti

7:26Vuoden ravintola löytyy Turusta
Julkaistu 17.09.2018 19:57

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Saksalaisurheilija sai porttikiellon sushiravintolaan nautittuaan "syö niin paljon kuin jaksat " -ravintolassa lähes sata sushipalaa. 

Huomenta Suomen lähetyksessä keskusteltiin siitä, mitä ravintolan menestyminen oikein vaatii.

Urheilijat tarvitsevat paljon ruokaa. Tämän todisti saksalainen triathlonisti Jaroslav Bobrowski, jonka ravintolavierailu päättyi melko erikoisella tavalla. The Local -sivuston mukaan mies oli astellut sisään ravintolaan ja maksanut sushibuffetista muiden asiakkaiden tavoin 15,90 euroa. 

Maksun jälkeen Bobrowski oli istunut alas ja ryhtynyt syömään. Aterioiminen ei päättynyt ihan heti, sillä mies lopetti syömisen vasta sen jälkeen, kun hän oli nauttinut lähes sata sushipalaa. Miehen pohjaton vatsa ei miellyttänyt etenään ravintolan omistajaa. 

– Hän soi viiden ihmisen edestä. Se ei ole normaalia, ravintolan omistaja toteaa. 

Järkyttynyt urheilija ravintolan vakioasiakkaita

Insinöörin hommia päivätyökseen tekevä urheilija kertoo noudattavansa hyvin rajoittavaa dieettiä, joka sallii miehen syödä ainoastaan 20 tunnin välein. Kun ruoka-aika koittaa, Bobrowski syö niin kauan, kunnes hän tuntee vatsansa täydeksi. 

LUE MYÖS: Asiakkaat ottivat "syö niin paljon kuin jaksat" -tarjouksen liian kirjaimellisesti – ravintola joutui sulkemaan ovensa

Vatsan täyteen tankkaaminen johti tällä kertaa suhiravintolan antamaan porttikieltoon.

– Sain porttikiellon, koska söin liikaa, 172-senttinen ja 79-kiloinen urheilija kertoo.

– Olin järkyttynyt, sushiravintolan vakioasiakkaana tunnettu Bobrowski toteaa ja lisää, ettei hänen sushiennätyksensä suinkaan rikkoutunut tällä ravintolareissulla.

Lähteet: News.com, TheLocal

Lisää aiheesta:

Marcus, 27, söi neljä pannupihviä lounasbuffetissa – valtava kohuTuristi osti 200 euron hummerin italialaisesta ravintolasta ja teki jotain yllättävää – "Ensin luulin, että hän vitsailee"Kokki kiirehti piiraan kanssa – traagiset seuraukset: "Vähättelisin, jos sanoisin katuvani"Mies sai porttikiellon "syö niin paljon kuin jaksat" -ravintolaan, koska söi niin paljon kuin jaksoiNaisen ravintolareissu päättyi katastrofiin – onko tämä pizza sinusta tunnin odottelun arvoinen?Asiakkaat ottivat "syö niin paljon kuin jaksat" -tarjouksen liian kirjaimellisesti – ravintola joutui sulkemaan ovensa
RavintolatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ravintolat
  • 19.11.10:12
    Ruoka

    Eroon sunnuntailisästä? Ravintola-alan kovin kipukohta puhuttaa – työntekijöillä silti huippufiilis

  • 8.11.17:32
    Ruoka

    Akis on kouluttanut kokkeja suomalaisravintoloihin yli 30 vuotta – kaikki lähtee intohimosta

  • 6.11.16:46
    Ruoka

    Yksi uunitemppu ja arkinen raaka-aine muuttuu herkuksi – Henri Alén paljastaa kikan

  • 2.11.10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 1.11.17:43
    Ruoka

    Katrina on työskennellyt tarjoilijana yli 20 vuotta – tällaisia ovat suomalaiset asiakkaat