Viinirypälerasioiden kansien vaihtaminen ohuisiin muovikalvoihin säästää vuodessa yli miljoonan muovikassillisen verran muovia, kertoo S-ryhmä tiedotteessaan.
Video: Katso näppärä ohje, jolla taittelet biojätepussin sanomalehdestä!
S-ryhmän ruokakauppojen myymien Rainbow-viinirypälerasioiden kansi on vaihdettu ohueen muovikalvoon. Vaikka yhdessä hedelmärasiassa käytetyn muovin määrää voi tuntua mitättömän pieneltä asialta, kasvaa pienistä muutoksista suuri virta.
Viinirypälerasioihin tehdyn muutoksen ansiosta muovia säästyy S-ryhmän mukaan vuodessa yli miljoonan muovikassillisen verran. Samaten Kotimaista-merkin jauhelihapakkauksen vaihtaminen ohuempaan muoviin säästää vuodessa lähes 80 tonnia muovia.
Muovin käyttöä hedelmä- ja vihannesosastoilla on vähennetty myös vähentämällä pakkausmateriaalin määrää ja korvaamalla muovia kartongilla. Pakkausten uudelleenkäyttöä edistetään etenkin logistiikassa, S-ryhmä kertoo.
Tarkoituksena järkevöittää muovin käyttöä
Pakkausuudistuksen tarkoituksena on tehdä pakkauksista paremmin kierrätettäviä sekä edistää kierrätettävien materiaalien käyttöä ja järkevöittää muovin käyttöä.
Elintarvikkeiden lisäksi muutoksia on tehty muissakin tuoteryhmissä. Esimerkiksi S-ryhmän omien merkkien pyykin- ja astianpesuaineiden pakkauksissa neitseellistä muovia on korvattu kierrätysmuovilla ja alusvaatteiden henkareita on vaihdettu kokonaan kierrätysmuovista valmistetuiksi.