Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Risteilymatkustajille tarjotaan nyt ötökkäruokaa: "Jotta ihmiset ihastuisivat tähän, pitää löytyä myös niitä, jotka sitä vihaavat"

Karitsaa jauhomatojen kera, söisitkö?
Karitsaa jauhomatojen kera, söisitkö? Viking Line
Julkaistu 02.03.2018 07:07
Toimittajan kuva

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Laivamatkustajat pääsevät nauttimaan nyt mielipiteitä jakavasta ruoasta.

Suomi on Euroopan ensimmäisiä maita, joka on hyväksynyt hyönteisten myynnin ruoaksi. Hyönteisruoka onkin puhuttanut Suomessa viime aikoina paljon, ja monet ravintolat ovat osoittaneet kiinnostuksensa tätä uutta raaka-ainetta kohtaan. Nyt hyönteisruoka on levinnyt myös laivoille, kun Viking Line tuo hyönteismenun kevääksi laivoilleen.

Viking Linen Suomen markkinayksikön markkinointijohtaja Kaj Takolanderin mukaan Viking Line ei tuputa hyönteisruokaa, mutta haluaa tarjota sen syömiseen ainutlaatuisen mahdollisuuden.

"Mitään brändiä ei voi rakastaa, jos sitä ei inhota"

Ruoka on meille keskeinen asia, ja Takolanderin mukaan sana laatu ja luonnollisuus kulkevat usein käsi kädessä; makkara on hyvää, kun se on puristettu luonnonsuoleen. Suolen syöminen on meille luonnollista, toisin kuin hyönteisten. 

hyönteisruok viikkari
Heinäsirkat kruunaavat Future Food -menun alkuruoan.Viking Line

– Harvemmin mietitään, mistä kananmuna tulee ja mitä se oikein on. Me vain syömme sitä, ja se on ihan ok, puhumattakaan katkaravuista, simpukoista, ostereista ja etanoista. Mutta kun puhutaan hyönteisistä, siinä tulee vedenjakaja. Osa on innoissaan, osa on taas että yök, mies kertoo.

LUE MYÖS: ”Kaljalautat” ovat historiaa – tätä juomaa laivamatkustajat himoitsevat nyt eniten

Takolanderin mukaan hyönteisruoka puhuttaa ja jakaa voimakkaasti mielipiteitä, mikä on ainoastaan hyvä asia.

– Mitään brändiä ei voi rakastaa, jos sitä ei inhota. Jotta ihmiset ihastuisivat tähän, pitää löytyä myös niitä, jotka sitä vihaavat, Takolander toteaa. 

Ruotsin kokkimaajoukkueen Anders Karlssonin suunnittelema kolmen ruokalajin hyönteismenu on tarjolla Viking Linen laivoilla 5.4.–31.5.2018.

***

7:00Ötököistä herkkuruokaa

Lisää aiheesta:

Yksi suomalainen ruoka jakaa totaalisesti turistien mielipiteet: "En voi syödä"Puhtaus ja paikalliset erikoisuudet kiinnostavat – laivan buffet on turisteille eksoottinen ruokakeidasIkisuosikit ylitse muiden! Nämä ovat laivan suosituimmat buffetherkut – "suomalaiset haluavat syödä aivan kaikissa muodoissa"Eettistä ja ravintorikasta sapuskaa – ruokakirjailija toivoo: "Hyönteisistä pitää tehdä uusi normaali"Huippukokki Henri Alén hehkuttaa: Tässä ruokatrendissä olemme ruotsalaisia edellä!Hyönteisruokien menekki jäänyt odotettua vaatimattomammaksi – Viking Linella voi kuitenkin valita nyt kokonaisen hyönteismenun
RavintolatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ravintolat
  • 19.11.10:12
    Ruoka

    Eroon sunnuntailisästä? Ravintola-alan kovin kipukohta puhuttaa – työntekijöillä silti huippufiilis

  • 8.11.17:32
    Ruoka

    Akis on kouluttanut kokkeja suomalaisravintoloihin yli 30 vuotta – kaikki lähtee intohimosta

  • 6.11.16:46
    Ruoka

    Yksi uunitemppu ja arkinen raaka-aine muuttuu herkuksi – Henri Alén paljastaa kikan

  • 2.11.10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä

  • 1.11.17:43
    Ruoka

    Katrina on työskennellyt tarjoilijana yli 20 vuotta – tällaisia ovat suomalaiset asiakkaat