Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo
MTV
Julkaistu 16.02.2021 09:43

Petra Tuominen

petra.tuominen@mtv.fi

Helsinkiläisen ravintola Passion ravintoloitsija Jussi Hukkanen sai tarpeekseen ruokatilaus- ja toimituspalveluita tarjoavien pörssiyritysten korkeista komissioista. Niinpä hän perusti oman ruokatilaus- ja kuljetuspalvelun.

Viime keväänä alkanut koronapandemia vaikuttaa yhä voimakkaasti ravintoloiden toimintaan. Näin ollen take away -annoksista sekä ruoan kotiinkuljetuspalveluista on muodostunut monille keskeinen osa liiketoimintaa.

Ravintolarajoituksia Helsingissä tällä hetkellä (16.2.2021):

*Ravintolat voivat olla auki enintään klo 23 asti ja anniskelu on sallittu välillä klo 07–22.

*Anniskelun saa aloittaa esimerkiksi aamiaistarjoilun yhteydessä klo 7, jos aluehallintovirasto on myöntänyt siihen luvan. Ilman tätä lupaa anniskelun saa aloittaa aikaisintaan klo 9.

*Ravitsemisliikkeet voivat avata ovensa sulkemisen jälkeen uudelleen aikaisintaan klo 05.

*Pääasiassa alkoholijuomia tarjoavien ravintoloiden asiakaspaikoista puolet saa olla käytössä. 

* Muiden ravitsemisliikkeiden, kuten ruokaravintoloiden, kahviloiden, pikaruokapaikkojen ja pizzerioiden asiakaspaikoista saa olla käytössä kolme neljäsosaa. 

Muut rajoitukset: Hel.fi

Helsinkiläisen ravintola Passion ravintoloitsija Jussi Hukkanen ymmärsi jo viime keväänä, ettei ravintolatoiminnan jatkuminen olisi mahdollista pelkästään perinteisin keinoin. Kun turisteja ei enää tullut ja bisnesasiakkaatkin siirtyivät etätöihin, oli keksittävä jotain.

Ravintoloitsija Jussi kypsyi, kun ruokatilauspalvelu "vei jäätävän summan välistä" – keksi yksinkertaisen ratkaisun: "Jokaisesta tilauksesta jää nyt jotain käteen"

– Keväällä, kun tämä koko kurjuus alkoi, kokeilimme ensimmäistä kertaa take away -kauppaa. Silloin logistiikka hoidettiin aika pitkälti omin voimin, kertoo Hukkanen, joka tuolloin itse toimitti kolmen ruokalajin menukokonaisuuksia ympäri Helsinkiä. 

Oman take away -bisneksen rinnalla ravintola liittyi mukaan myös tunnettuun ruokatilaus- ja kuljetuspalveluun. Se ei kuitenkaan ollut Passion tyyppiselle ravintolalle oikea ratkaisu.

– Kypsyin siihen hommaan. Palvelu vei niin jäätävän summan tuosta välistä. Ei se sovi tällaiseen, mitä me tehdään. Kustannusrakenne ei vaan toimi, kun miettii paljonko meillä maksaa ruokatuote ja miestyövoima.

Kannustaa muitakin ravintola-alalla oman verkkokaupan pystyttämiseen: "Se ei ole minulta mitään pois"

Niinpä oli keksittävä jälleen jotain uutta. Ennen joulua Jussi Hukkasen poika Topi Hukkanen sai idean: entä jos perustettaisiin oma verkkokauppa ja kuljetuspalvelu. 

– Topi sai pikkujouluaikaan idean ja verkkokauppa nostettiin pystyyn joulun pyhinä. Tässä juoksussa on syntynyt palveluntarjoajia ja homman yhdistäminen verkkokauppaan olikin kohtalaisen helppo ja edullinen nakki. 

Kuvassa Jussi Hukkanen viime keväänä valmiina kuljettamaan ravintolan ruokia. Jos kuva ei näy, katso se täältä.

Hukkanen kannustaa myös muita ravintolayrityksiä panostamaan omaan tilaus- ja kuljetuspalveluun – käteen jää nimittäin muutakin kuin työniloa. Aiemmin toimituksen hinta perustui tilauksen arvon mukaan laskutettavaan komissioon. Nyt kustannus määräytyy kuljetettavan matkan mukaan. Hukkanen ei kavahda ravintoloiden välille mahdollisesti syntyvää toimituspalveluiden kilpailua, päinvastoin.

– Mitä enemmän ravintoloiden omia tilaus- ja kuljetuspalveluita on tarjolla, sitä paremmin asiakkaat oppivat niitä käyttämään. Se ei ole minulta mitään pois.

"Jokaisesta tilauksesta jää nyt jotain käteen"

Yhteistyö verkkokauppaan integroituja kuljetuspalveluita tarjoavan yrityksen kanssa on mahdollistanut myös laajemman, lähes miljoona ihmistä kattavan toimitusalueen koko pääkaupunkiseudulla. Aiemman komissiopalvelun kanssa toimitussäde oli vain muutaman kilometrin, mikä ei ravintolaa tarpeeksi hyödyttänyt. 

Ravintolan oma Passio Delivery -palvelu on ollut käytössä nyt muutaman viikon ja verkkotilaukset ovat lisääntyneet tasaiseen tahtiin. Ystävänpäiväviikolla pöydät täyttyivät ravintolassa ja kotiinkuljetuksella menuja myytiin ennätysmäärä. 

– Jokaisesta tilauksesta jää nyt jotain käteen. Tämä on se syy, miksi haluan kannustaa muitakin ravintoloitsijoita asiassa.

Lue myös: Hans Välimäki tulistui ministeri Aino-Kaisa Pekosen "käsittämättömästä" kommentista – ravintola-alalla kuohuu: "Ei ole todellista"

***

Videolla: Helsinkiläinen Michelin-ravintola muuttui viime keväänä sushiravintolaksi ja myynti räjähti käsiin

3:03Miten Michelin-ravintola muuttui sushitehtaaksi?

Lisää aiheesta:

Ensin Michelin-ravintola muuttui "sushitehtaaksi", nyt Sasu Laukkosella on jälleen ässä hihassa – keksi nerokkaan lounastuotteen, jota "oikeastaan kukaan ei vielä tee"Suomalaisravintolat ovat pulassa, mutta sinäkin voit auttaa – lue tämä, jos haluat käydä ravintoloissa jatkossakin: "Alkuviikko on katastrofi" Keittiömestari kahden vaihtoehdon edessä: Helsinkiläisen huippuravintolan voi avata 6–9 asiakkaalle – tai sitten voi tehdä jotain täysin päinvastaistaTurkulainen Heli halusi pelastaa paikalliset ravintolat ahdingolta ja nyt liikkuu ruoka kotiovelle: "Ei voi vain seisoa tumput suorina ja katsoa vierestä" Ravintolat kiinni, silti jopa 60 000 euron juoksevat kulut kuukaudessa – Henri Alén heittää ilmoille yhden ratkaisun: "Auttaisi ihan älyttömästi"Wolt otti käyttöön nerokkaan tavan koronaviruksen leviämisen ehkäisyyn – Suomen maajohtaja vetoaa nyt viranomaisiin: "Antakaa ravintoloiden pitää kotiinkuljetukset auki kaikissa tilanteissa"
RuokaRavintolatMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • Eilen10:44
    Viiden jälkeen

    Huippukokin vinkki: "Nostaa monet arkiruoatkin heti vähän ravintolamaisemmaksi"

  • ti18:46
    Takaisinvedot

    Ostitko tämän suklaalevyn? Palauta takaisin kauppaan!

  • ti17:13
    Kasvikset

    Vappu Pimiän ehdoton suosikkiraaka-aine: "Superedullista ja todella monikäyttöistä"

  • ti11:24
    Arkiruoka

    Kermaista lohipastaa hehkutetaan: "Kastike valmistuu muutamassa minuutissa"

  • ti07:45
    Halpa vs. kallis

    Halvimpien leikkeleiden makutesti kuumensi tunteita: "Traumaattinen kokemus"