Brittilehti The Sun kertoo erään australialaisäidin tavasta pistää hieman ylimääräistä sukan varteen.
Videolla lisää rahansäästövinkkejä!
Ruokalaskussa säästäminen on ollut kuuma puheenaihe tänäkin vuonna. MTV Uutisten Makuja-ruokasivuilla kerrottiin alkuvuodesta muun muassa Tukholman lähistöllä asustavan suomalaisnaisen Virven, 34, säästövinkeistä. Virve paljasti MTV Uutisille oman säästötaktiikkansa, minkä ansiosta hänellä kuluu ruokaan kuukaudessa noin 120 euroa eli 4 euroa päivässä.
Nyt brittilehti The Sunin sivuilla kerrotaan puolestaan erään australialaisäidin ruokakauppasäästökikasta. Tätä kikkaa hyödyntämällä nainen on saanut säästöön mukavan summan rahaa.
Tietty summa sivuun kauppareissun jälkeen
Perheenäiti pyrkii nappaamaan ostoskoriinsa joka kerta alennettuja tuotteita. Ruokaostokset maksettuaan hän katsoo kuitilta, paljonko rahaa on säästynyt – siis sen rahamäärän, joka on alennustuotteiden ansiota lähtenyt kokonaissummasta pois. Sitten nainen siirtää kuitissa näkyvän säästetyn summan käyttötililtään säästötilille. Jos vaikkapa 100 euron kauppalaskuun on tullut 15 euron säästö alennustuotteiden ansiosta, hän siirtää 15 euroa säästötililleen.