Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Kinuskikissan vinkit piparkakkujen koristeluun: "Jos nyt leipoo, niin ihan hyvin kestävät jouluun asti"

9:28Riittävätkö vakaa käsi, koristeluaineet ja mielikuvitus täydelliseen piparin koristelemiseen?Näin pipareita kannattaa koristella.
Julkaistu 11.12.2024 16:20

Fanni Parma

fanni.parma@mtv.fi

Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Mitä täydellinen pipari vaatii tekijältään?

Tomusokerista ja valkuaisesta valmistetulla pikeerikuorrutteella tavanomaisesta ja jopa hieman tylsästä piparkakusta voi saada näyttävän herkun.

Viiden Jälkeen -ohjelman Lisa Kärnä vieraili leivontayhteisö Kinuskikissan perustajan, Sini Visan, luona koristelemassa pipareita.

Joulustressin pyörteissä moni saattaa jännittää sitä, ovatko kaupan valmiit piparit yhtä hyviä kuin itse leivotut.

– Koristelun kannalta sillä ei ole mitään merkitystä. Mielestäni joululeivonnassa kannattaa muistaa, että stressi ja turha pingotus pois. Saa ihan vapaasti käyttää valmiita tuotteita, Visa muistuttaa.

Sen sijaan energiaa kannattaa käyttää jouluherkkujen koristeluun.

– Jos nyt leipoo, niin ihan hyvin nämä kestävät jouluun asti, Visa kannustaa aloittamaan pipareiden teon jo hyvissä ajoin.

Lue myös: Vain neljä ainesosaa! Näin teet itse piparijäätelöä

Pikeeri valmistuu helposti

Pikeeriä voi ostaa kaupan hyllyltä valmiina tuotteena. 

Pipareiden koristeluun käytettävä pikeeri valmistuu Visan mukaan helposti myös itse tehtynä.

Käytännössä valkuaista ja tomusokeria vatkataan sähkövatkaimella muutaman minuutin ajan. Mukaan voi halutessaan lisätä hieman pastaväriä joukkoon.

Itse koristelussa Visa kannustaa käyttämään rohkeasti luovuutta.

– Harjoitus toki tekee mestarin, Visa vinkkaa.

Pikeerin lisäksi pipareita voi myös koristella myös kaulittavalla massalla, esimerkiksi vaniljamassalla.

Kärnä ja Visa loivat koristeellisia pastellinsävyisiä piparkakkuja, jotka saivat inspiraation ranskanpastilleista. Katso haastattelu ja koristeluvinkit videolta!

Lue myös:

Makutestissä pakastealtaan piparitaikinat: Klassikko jakoi raadin jyrkästi kahtia

Saako piparitaikinaa syödä raakana?

Tiesitkö? Piparkakut valmistuvat kätevästi myös airfryerissa

Lisää aiheesta:

Salainen ainesosa täydellisiin korvapuusteihin – huippukondiittori Markus Hurskaisen kikka: "Mieletöntä makua pulliin"Muistatko vielä laiskurin joulutortut? Sarin nerokkaalla ohjeella oikaiset sieltä, mistä aita on matalinTiina yhdisti nerokkaalla tavalla piparitaikinan ja "Snickersin" – hittihän siitä tuli: "Ihan pirun hyvää"Sarin mullistavat "laiskurin joulutortut" valmistuvat suorastaan nerokkaan helposti – oletko jo testannut? Piparinleivonnan SM-kisojen voittaja "kunnioitti piparia" – kotikeittiöissä herkut koristellaan nyt pastellisävyinJoulun uudenlainen herkku – hyödynnä piparitaikinaa perinteisestä poikkeavalla tavalla
JouluruokaJouluLeivontaPiparkakutUutisohjelmien aiheetMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Jouluruoka
  • 15.9.17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla

  • 27.12.202417:34
    Ruoka

    Näin joululaatikoille kannattaa nyt tehdä

  • 26.12.202417:33
    Ruoka

    Kuinka kauan joulukinkku säilyy? Asiantuntija kertoo takarajan

  • 26.12.202409:42
    Suklaa

    Arto löysi laatikostaan yli 14 vuotta vanhoja konvehteja – avaamattoman rasian sisältö yllätti mikrobiologinkin

  • 25.12.202417:32
    Suklaa

    Yksi konvehti on joulun inhokki – syötkö sinä?