Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Kauppaketju myy valmiita kukkakaalisiivuja – hintava tuote ihmetyttää somessa: "Suurin osa kasvissyöjistä osaa viipaloida oman kukkakaalinsa"

Kukkakaalipihvejä voit tehdä näppärästi myös itse.
Kukkakaalipihvejä voit tehdä näppärästi myös itse.Shutterstock
Julkaistu 09.01.2018 11:52

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Muovipakkauksessa myydyt kukkakaalisiivut maksavat tuplasti kokonaisen kukkakaalin verran.

Kaikki ihmiset eivät viihdy keittiössä, eikä ruoanlaitto ole todellakaan kaikkien lempipuuhaa. Toiset voivat kokea, etteivät yksinkertaisesti osaa laittaa ruokaa. Tällaisille ihmisille on olemassa monenlaisia valmiskeksintöjä arkea helpottamaan, vaikka ne usein aiheuttavatkin vain lähinnä hämmennystä.

Uusavuttomille suunnatut tuotteet ovat saaneet jälleen yhden vahvan kilpailijan. Tällä kertaa kyseessä on brittiläisen vähittäiskauppaketju Mark and Spencerin kasvishyllyltä löytyvä tuote, jota ihmetellään sosiaalisessa mediassa.

Englantilainen Twitter-käyttäjä Rachel Clarke kiinnitti nimittäin huomiota kaupassa myynnissä olleisiin kukkakaalisiivuihin, joita myytiin "kukkakaalipihveinä". Clarke huomautti, että muovipakkauksessa myytävät viipaloidut kukkakaalit maksavat kaksi puntaa, normaalihintaisina 2,50, vaikka kokonaisen kukkakaalin voisi käydä ostamassa 69 pennillä. Metro-sivuston mukaan Mark and Spencerin omasta liikkeestä kukkakaalin voi saada punnalla. Valmiille siivuille tulee siis vähintään tuplahinta kokonaiseen kukkakaaliin verrattuna.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Moni Twitter-käyttäjä yhtyi Clarken ihmettelyyn. Tuotteen älyttömyyden lisäksi erityisesti sen pakkaamiseen käytetty muovi on herättänyt närää.


"Luulen, että suurin osa kasvissyöjistä osaa viipaloida oman kukkakaalinsa", kiteytti eräs Twitter-käyttäjä monen tuntemukset. Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen täältä.

Aiemmin on ihmetelty muun muassa sitä, ostaako joku oikeasti esimerkiksi valmiiksi kuorittuja avokadoja tai appelsiineja. Myös Suomessa hämmästyttiin myyntiin tulleita valmiiksi keitettyjä ja kuorittuja, yksittäispakattuja kananmunia.

Erikoinen tapaus oli myös se, kun englantilainen ruokakauppaketju Tesco päätti korvata sirpin muotoiset croissantit suorilla, jotta hillon levittäminen olisi vaivattomampaa.

Lähde: Metro

***
4:28Kukkakaali-linssisalaatti

Lisää aiheesta:

McDonald’sin muoviset pillit ovat pian historiaa – tuttua tuotetta kaupitellaan verkkokaupassa järisyttävään hintaan: ”Tästä on tulossa pian legenda” Rebecca laittoi ruoantähteensä myyntiin Facebook-kirppikselle: "Olleet lämpimässä vain pari tuntia"Ei enää koskaan ylikypsiä banaaneja! Ruokakaupan lanseeraama nerokas pakkaus lupaa vähentää hävikkiä – siinä on kuitenkin yksi muttaRuokakaupan hedelmäosastolta napattu kuva on saanut ihmiset raivoihinsa: "Vihaan tätä"Onko tässä uusavuttomuuden huippu? Valmiiksi viipaloiduista avokadoista nousi kohuUusavuttomien rukouksiin vastattiin – ruokakauppa myy avokadoja valmiiksi kuorittuina!
KasvisruokavalioMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Kasvisruokavalio
  • 23.10.08:20
    Ruoka

    "Tofupervoilu" teki paluun – K-kaupoissa näkyy nyt selkeä proteiini-ilmiö

  • 22.10.08:21
    Ruoka

    Vain yksi lihapulla päivässä? Ruotsalaisprofessori uudesta suosituksesta: "Täysin hullua"

  • 13.10.14:25
    Ruoka

    Kielenhuoltaja kasvismakkarakohusta: Eihän lihapullakaan ole pulla

  • 9.10.07:52
    Kasvisruoka

    EU: Kasvismakkara ei saa enää olla makkara eikä kasvispihvi pihvi

  • 20.9.17:34
    Ruoka

    Helsingissä eletään "vegekuplassa" – suomalaisista vegaanilapsista selvisi uutta tietoa