Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Hyviä uutisia perunoiden ystäville

Kotimaista varhaisperunaa ei vielä vapuksi saada, mutta toukokuun lopussa sitä pitäisi jo olla tarjolla valmistujaisjuhlapöytään.
Kotimaista varhaisperunaa ei vielä vapuksi saada, mutta toukokuun lopussa sitä pitäisi jo olla tarjolla valmistujaisjuhlapöytään.Shutterstock
Julkaistu 15.04.2025 14:38

MTV LIFESTYLE – STT

Kotimaista varhaisperunaa saadaan jo valmistujaisjuhlapöytään.

Vähälumisen ja vähäroutaisen talven jälkeen varhaisperunan istutukset alkoivat Turun saaristossa jo maaliskuun alkupäivinä. ProAgrian kasvintuotannon kehityspäällikkö Sari Peltonen arvioi, että suomalaisia varhaisperunoita olisi saatavilla jo toukokuun lopussa kevään valmistujaisjuhlien aikaan.

Toki kevään sääolosuhteet vielä vaikuttavat kasvuun.

–  Alussa määrät ovat pieniä, mutta kasvukauden edetessä saadaan koko ajan isompia määriä, kertoo Peltonen STT:lle.

–  Juhannukseksi on sitten jo hyvinkin saatavissa varhaisperunoita, mutta valmistujaisjuhliin vähän rajoitetummin, Peltonen jatkaa.

Vappuna kotimaista perunaa ei todennäköisesti vielä myydä, ellei sitten kasvihuoneessa kasvatettua.

Lue myös: Varhaisperunat kylmään vai kiehuvaan veteen? Paras tapa keittää potut

Myös varhaiskaali ja nippusipuli ajoissa

Etelä-Suomessa on kylvetty maaliskuun loppupuolella tarhaherneitä ja aloitettu varhaisvihannesten istutuksia. Peltosen mukaan varhaisvihannesten, kuten nippusipulin ja varhaiskaalien, istutukset ovat etuajassa. Satoa alkaa tulla todennäköisesti kesäkuun puolella, viimeistään juhannuksena.

Peltotyöt pääsevät vauhtiin Etelä-Suomessa tällä viikolla, sillä kevät näyttää etenevän lämpimänä. Etelä-Suomessa peltotyöt ovat alkamassa noin 2–3 viikkoa normaalia aikaisemmin.

Pohjoisemmassa kylvöjä aloitellaan todennäköisesti huhtikuun viimeisellä viikolla, eli keskimääräistä aiemmin. Pääosin kylvöt alkavat kuitenkin toukokuun ensimmäisillä viikoilla, mikä on jotakuinkin normaali aikataulu.

Lue myös: Yksi hevi-osaston tuote myy nyt kuin häkä

Katso myös: Näin varhaisperunoiden istutukset lähtivät käyntiin maaliskuussa

2:13Varhaisperunan istutukset on saatu jälleen käyntiinVarhaisperunaa saatiin istutettua tänä vuonna jo maaliskuussa.

Lisää aiheesta:

Nyt niitä saa! Varhaisperunat ja suomalaiset mansikat kaupoissaKylmä kevät viivästyttää viljelyitä – kuinka käy uusien perunoiden?Tämä tulevasta varhaisperunasadosta tiedetään nyt: "Jos kevät etenee normaalisti..."Varhaisperunoita luvassa tänä vuonna todellakin varhain – kevätkylvöt ovat jo paikoin käynnistyneet Kotimainen uusi peruna kauppoihin jo kesäkuun alkuun? Lähiviikkojen säällä ratkaiseva rooli Avomaan mansikoiden pääsatokausi venyy heinäkuulle – ensimmäiset kasvihuonemansikat jo kerätty
PerunaRuokaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Peruna
  • 22.6.09:44
    Ruoka

    Varhaisperunoista entistäkin parempia! Hittiohje kannattaa testata

  • 17.6.12:44
    Ruoka

    Timon perunanpesuvideo räjäytti Tiktokin – "Laiskuuttahan tuo nyt on"

  • 11.6.07:46
    Ruoka

    Luulitko syöväsi nyt uusia perunoita? Olet väärässä

  • 6.6.10:54
    Ruoka

    Mahtavia uutisia varhaisperunoista!

  • 30.5.09:33
    Ruoka

    Onko peruna oikeasti terveellistä?