Mansikkakaudesta odotetaan pitkää ja tasaista, vaikka viileä sää on hidastanut kypsymistä.
Sateinen alkukesä on luonut hyvät kasvuolosuhteet viljelykasveille, kertoo maatalouden asiantuntijaorganisaatio ProAgria. Kosteus ja kovien helteiden puuttuminen ovat tehneet luonnolle ja viljelyksille hyvää.
Aikaisempiin vuosiin nähden viljelykasvit ovat poikkeuksellisen hyvässä kasvussa. Viljelykasvien kehitys on normaalissa aikataulussa tai alueen mukaan muutamasta päivästä viikkoon jäljessä. Etenkin pohjoisemmissa osissa maata viileys on hidastanut kasvustojen kehitystä.
Paikoin sateita on saatu jopa liikaa, sillä pellot ovat vettyneet ja kasvustot alkaneet kellastua. Etelä-Karjalan, Kymenlaakson ja Satakunnan alueella sekä Pohjois-Suomessa sateet ovat haitanneet muun muassa kevätkylvöjen loppuun saattamista sekä rikkakasvitorjuntojen tekemistä.
Sato-odotukset ovat ProAgrian mukaan nyt korkealla, mutta suuria määriä vettä ei enää kaivata. Nyt viljelykasvit odottavat jo poutaantumista ja lämpenemistä.
Pian saa avomaan mansikkaa
Viljelykasveista myös nurmi on kasvanut hyvin, ja ensimmäinen säilörehusato on korjattu suurimmassa osassa maata. Korjuu jouduttiin paikoin tekemään liian aikaisin sateen uhan takia, ja kosteus on voinut heikentää säilörehun laatua.
