Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Henri Alén jakaa parhaat vinkkinsä pataruokiin: "Ykkösnyrkkisääntö on..."

Alénin burgundinpadan lihanpalat ovat kunnon kokoisia, eikä siihen tule porkkanaa tai selleriä. Kuvituskuva.
Alénin burgundinpadan lihanpalat ovat kunnon kokoisia, eikä siihen tule porkkanaa tai selleriä. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 28.10.2017 09:31

Petra Sundell

petra.sundell@mtv.fi

Pataruoat maistuvat erityisesti syksyn tullen. TV:stä tuttu huippukokki luottaa klassiseen ja mehevään ranskalaiseen lihapataan, joka saa makunsa punaviinistä.

Kokki ja ravintoloitsija Henri Alénilla on yksi pataruokasuosikki ylitse muiden. Mies kertoo Makuja-sivustolle, että jo pidemmän aikaa hänen on tehnyt mieli hyvää burgundinpataa.

– Kyllä se vaan on sellainen syksyn juttu. Ei minun keväällä tai kesällä tee yhtään mieli syödä burgundinpataa, mutta kun tulee kylmä ja viima alkaa mennä luihin ja ytimiin, niin tulikuumaan pataan tulee yksinkertaisesti himo, Alén paljastaa.

Maukas lihainen pataruoka on kokin mukaan yksi syksyn ruokasuosikki myös helppoutensa ansiosta.

– Ruoka ei vaadi hirveitä esivalmisteluja. Vähän ruskistat, laitat nesteet, jätät miedolla lämmöllä muhimaan, ja voit sillä välillä tehdä vaikka kotitöitä tai mitä ikinä huvittaa. Ja sitten ruoka on jo valmista, Alén kertoo.

Mitä enemmän, sitä parempaa

Alén kertoo tärkeimmän ohjeensa syksyisiä pataruokien tekoon: kerralla kannattaa tehdä isompi satsi.

– Ykkösnyrkkisääntö on: mitä enemmän teet, sitä parempaa tulee. Jos teet burgundinpataa yhdelle hengelle, niin siinä on lihaa ja nestettä niin vähän, ettei se ehdi kunnolla maustua. Kun on iso määrä, siitä tulee aina parempaa.

Muutama muukin seikka tulee burgundinpataa tehdessä ottaa huomioon. Yksi tärkeimpiä on lihan leikkaaminen. Alén suosii pataan naudanpaistia.

– Tärkeintä on leikata lihanpalat tarpeeksi isoiksi, koska ne kutistuvat kypsyessä jopa yllättävän paljon. Naudanpaisti leikataan oikeasti sellaisiksi puolikkaan nyrkin kokoisiksi palasiksi, kokki kertoo.

Isot lihanpalat ruskistetaan hyvin sipulin ja timjamin kanssa. Sekaan lisätään pullo punaviiniä ja tilkka vettä. Sitten onkin aikaa muille askareille: Alén neuvoo hauduttamaan ruokaa jopa kolme tuntia.

Pata tehdään rouheasti

Viinin määrässä ei kannata kokin mukaan säästellä, sillä se tekee burgundinpadasta burgundinpataa. Alén neuvoo tekemään padan rouheasti.

– Jos ei ole tarpeeksi viiniä, niin sitten se on vain ihan tavallinen lihapata. Viiniä pitää käyttää runsaasti. Toinen juttu on, että lihan koko pitää olla tarpeeksi iso, ettei siitä tule sellainen stroganoffmainen höystö.

Burgundinpataan tulevan viinin ei Alénin mukaan tarvitse todellakaan olla kallista. Hän suosittelee mieluiten jonkin lämpimän paahteisen maan luumumaista tai mehevää viiniä.

– Sanotaan vaikka joku tuollainen edullinen Merlot esimerkiksi. Se ei yleensä ole viininä mikään minun lempijuomaviinini, mutta se sopii todella hyvin burgundinpataan. Burgundin punaviini on niin hienoa, että sitä en tuhlaisi pataan, Alén naurahtaa.

Vihannekset lautasen sivussa

Jos perinteistä pataa haluaa lähteä hiukan muokkaamaan, lisäisi Alén sekaan esimerkiksi herkkusieniä. Suomalaista vivahdetta kaipaavien kannattaa lisätä sen sijaan paistettuja suppilovahveroja. Porkkanat, sellerit ja lanttu eivät Alénin burgundinpataan kuulu.

– Sienistä tulee ihan törkeän hyvä maku. En lähtisi laittamaan burgundinpataan hirveästi vihanneksia. Sipulin makeus ja sienten umami ovat se juttu.

Jos pataan haluaa lisätä joitakin juureksia, kannattaa Alénin mukaan tehdä mieluummin vaikka karjalanpaistia. Sen sijaan juurekset voi nauttia lisukkeena.

– Juuresmuusi on ihan nerokas. Eli ihan vaikka porkkanat, juuriselleri, palsternakka ja muutama peruna keitetään kypsäksi, ja lisätään vähän sulatettua voita. Se on siinä.

***

Liharuoat ovat erottamaton osa suomalaista ruokakulttuuria. Katso videolta, mitä muuta siihen kuuluu ja miten ruokakulttuuri on vuosien saatossa muuttunut.

7:01Mummolan muistot ja herkkujen herkut

Lisää aiheesta:

Henri Alén paljastaa, miksi kasvikset maistuvat ravintolassa niin hyvältä – yksi kikka sen tekee: "Uskomattoman hyviä!"Aki Wahlman neuvoo, miten eilisen ruoasta saa täysin erilaisen aterian – löytyyhän jo sinun keittiöstäsi? Aki Wahlman jakaa parhaat itsenäisyyspäivän ruokavinkit – yhdessä asiassa huippukokki luottaa ruotsalaiseen..."Erinomainen ruoka, josta koko perhe pitää" – Aki Wahlman paljastaa simppelin ruokasuosikkinsaTee näistä tutuista aineksista entistä parempaa arkiruokaa – salaisuus piilee valmistustavassaKeittiömestari paljastaa nerokkaan tavan valmistaa perunamuusia – lopputuloksena hienostuneempi maku!
Henri AlénNaudanlihapataRuoanlaittoMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Henri Alén
  • 29.10.201717:02
    Maa-artisokkakeitto

    Henri Alén suosittelee: Syksyn paras keitto syntyy sesonkiherkusta – "nyt ihan parhaimmillaan"

  • 25.10.201720:01
    Pasta

    Henri Alén paljastaa syksyn parhaimman pastareseptin: "Se on aivan jumalaista"

  • 16.02.201423:20
    Helsinki

    Kaartin Hodari & Hummeri palauttaa katuruoan kunniaa