Hartwallin toimitusjohtajan mukaan kopiointitapaukset ovat ikäviä, mutta kertovat omaa kieltään juomien tunnettavuudesta.
Sosiaalisessa mediassa on viime päivinä hämmästelty kiinalaista oluttölkkiä, joka muistuttaa ulkonäöltään erehdyttävän paljon suomalaista suosikkijuomaa.
– Velipoika laittoi viestiä, että oli Kiinasta löytänyt tällaisen vehnäoluen. Jotenkin tästä tulee mieleen joku muu tuote, kuin vehnäolut? JaskanKaljat-sivustolla pohditaan.
Vaikka Kiinasta bongattu siniraidallinen tölkki muistuttaa ulkoasultaan hyvin paljon Hartwallin Original Long Drink -juomaa, sen kyljessä komeilee kirjainyhdistelmä MSL, ja tölkistä löytyy lonkeron sijaan vehnäolutta. Olut on tölkin tietojen perusteella valmistettu Saksassa.