Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Ennuste: Ruoan hinta laskee vuoden loppuun mennessä

Luonnonvarakeskus ennustaa ruoan hinnan laskevan vuoden 2024 loppuun mennessä.
Luonnonvarakeskus ennustaa ruoan hinnan laskevan vuoden 2024 loppuun mennessä.Shutterstock
Julkaistu 28.05.2024 09:06

MTV LIFESTYLE – STT

Luomu- ja kasviproteiinituotteiden kulutus väheni viime vuonna. Lohturuokien myynti taas kasvoi.

Luonnonvarakeskus (Luke) ennustaa, että ruoan hinnat laskevat vuoden loppua kohden. Arvio löytyy Luken tämän vuoden maa- ja elintarviketalouden suhdannekatsauksesta.

Luken mukaan elintarvikkeiden ja alkoholittomien juomien hintojen ennustetaan laskevan kuluvana vuonna keskimäärin noin 2–3 prosenttia.

Kotitalouksien taloustilanteen vuoksi luomu- ja kasviproteiinituotteiden kulutus vähentyi viime vuonna. Erilaisten lohturuokien, kuten sipsien, makeisten ja jäätelön myynti taas kasvoi, Luke kertoo.

Viime vuosina nopeita muutoksia kokeneet viljamarkkinat ovat vakiintuneet. Tälle vuodelle Suomeen odotetaan keksimääräistä pienempää viljasatoa kylvöalaennusteiden ja pitkän aikavälin keskisatoennusteiden perusteella.

Lue myös: Voiko riisin uudelleenlämmittäminen olla vaarallista? Ota huomioon nämä seikat

Pienimpiä perunasatoja sataan vuoteen

Viime vuoden perunasato oli Luken mukaan pienimpiä sataan vuoteen. Huonompia perunasatoja on saatu katovuonna 1987 sekä tasan vuosisata aiemmin vuonna 1923.

Sodan jälkeen Suomen perunatuotanto oli parhaimmillaan noin nelinkertainen viime vuoden satoon verrattuna. Perunan tuotannon vähenemisen taustalla on Luken mukaan kulutusmuutokset ja tuotannon taloudelliset vaikeudet.

Maitoalan tuotannon vähentymisen uskotaan jatkuvan edellisvuosien tapaan myös tänä vuonna. Maidontuotantoon erikoistuneiden tilojen määrä on laskenut vuodesta 2010 noin seitsemän prosentin vuosivauhtia.

Lue myös: Marian arkistoista löytyi K-kaupan mainos vuodelta 1991 – katso, mitä ruoka ennen maksoi

Öljykasvituotanto kasvanee merkittävästi

Luken mukaan öljykasvien tuotannon ennakoidaan kasvavan merkittävästi viime vuoteen verrattuna. Herneiden ja härkäpapujen tuotannon taas arvioidaan pysyvän samalla tasolla tai hieman pienentyvän.

Luke arvioi valkuaisainepitoisten kasvien ruoka- ja rehukäytön kasvavan tulevaisuudessa entisestään.

Kananmunien tuotannon ja kulutuksen odotetaan hieman nousevan tänä vuonna. Luken mukaan siipikarjanlihan kulutus ohitti viime vuonna sianlihan kulutuksen. 

Lihan kokonaiskulutuksen ennakoidaan pysyvän viime vuoden tasolla, mutta kokonaistuotanto kasvanee broilerinlihan tuotannon palatessa toissavuoden tasolle.

Lue myös: "Lidlin roskiin heittämästä ruoasta" leviää video somessa – näin kauppaketju kommentoi

Näin kurkun säilyvyys paranee jopa kolminkertaiseksi

Lisää aiheesta:

Tyhjensikö hamstraus hyllyt? "Puheessa jauhelihapulasta on myös liioittelua" Luonnonvarakeskuksen ennuste: Ruuan hinnannousulle stoppi ja käännös laskuunLihan, maidon ja kananmunien tuotanto väheni viime vuonna Suomessa – kustannusten kasvu on jopa kypsyttänyt tiloja lopettamaanRuokalaskuun jopa 500 euron nousu – nämä tuotteet kallistuvatPTT:n ennuste: Pelko ruuan hinnan voimakkaasta noususta ei toteudu Suomessa – eniten nousevat hedelmien ja marjojen hinnatLuomutuotteiden myynti kasvanut yli 10 prosentilla vuodessa – luomumaitoa tuotetaan neljä kertaa enemmän kuin 2000-luvun alussa
RuokaMakuja

Tuoreimmat aiheesta

Ruoka
  • 10:41
    Elokuvat

    Suomi-herkku veti Hollywood-tähden sanattomaksi: "Olen aika varma, että sain tarpeekseni"

  • 08:21
    Ravitsemus

    Vain yksi lihapulla päivässä? Ruotsalaisprofessori uudesta suosituksesta: "Täysin hullua"

  • Eilen17:24
    Sienet

    Suppilovahverokeitto, jonka ohjeen kaikki haluavat – tässä täydellisen sopan salainen raaka-aine

  • Eilen14:58
    Halpa vs. kallis

    Testasimme kauppojen halvimmat hapankorput – tässä voittaja

  • Eilen08:18
    Leipä

    Kumpi on oikeasti terveellisempää, näkkileipä vai hapankorppu?