Italiassa valmistettavaa prosecco-kuohuviiniä saa nyt myös roseeversiona.
Videolla: Kannattaako Alkosta ostaa 7,50 vai 15 euroa maksava viini? Tästä hintaero oikeasti muodostuu.
Italialainen prosecco on tällä hetkellä maailman myydyin kuohuviinityyppi. Suomessakin proseccojen suosio on kasvanut vuosi vuodelta ja ne ottavat kovaa vauhtia kiinni myynneissä suomalaisten rakastamia espanjalaisia cava-kuohuviinejä.
LUE MYÖS: Onko väliä, ostaako Alkosta 7,50 vai 15 euroa maksavan viinin? Viiniasiantuntija Tuomas Meriluoto paljastaa juomien todellisen eron: "Oletko tullut ajatelleeksi?"
Toisin kuin cavaa, proseccoa ei ole aiemmin saanut tuottaa ja myydä roseeversiona. Nyt kuitenkin prosecco rosé on saanut virallisesti myynti- ja vientiluvan lakimuutoksen ansiosta.
Proseccoa tuotetaan Pohjois-Italiassa glera-rypäleestä. Roseeversioon yhdistetään pinot noir -rypälettä tuomaan väriä ja marjaista makua.
Viinimediat ovat povanneet roseeprosecolle menestystä. Prosecon myynnin uskotaan uusien tuotelanseerausten myötä nousevan jopa 75 miljoonalla pullolla vuodessa. Prosecco-tuottajat ovat lakimuutoksesta iloisia, sillä koronakriisi on tänä vuonna iskenyt myös kuohuvien myyntiin.

