Pitkän linjan jalkapallotoimittaja Olof Lundh on kirjoittanut kirjan Ruotsin maajoukkueesta, joka paljastaa joukkueen entisen tähtihyökkääjän Zlatan Ibrahimovicin käyttäytyneen törkeästi muita pelaajia kohtaan.
Lundhin kirjan väitteen mukaan Ibrahimovicin silmätikuiksi maajoukkueessa joutuivat erityisesti Rasmus Elm ja Oscar Lewicki.
Useampia nimettömänä pysyviä lähteitä haastatellut Lundh kertoo Ibrahimovicin murtaneen Elmin täysin Tukholmassa vuonna 2012 Englantia vastaan pelatun maaottelun yhteydessä. Päävalmentaja Erik Hamrén katsoi tähtipelaajansa antamaa verbaalista läksytystä sallivasti.
Lewickin puolestaan kerrotaan saaneen ryöpytyksen Ibrahimovicilta vuoden 2016 EM-kisojen Irlanti-ottelun jälkeen.
– Se oli pahimpia näkemiäni, eikä kukaan puuttunut, eivät valmentajat eivätkä pelaajat. Ja sitä jatkui pitkään. Yksi vanhemmista taustaryhmän jäsenistä jopa lähti huoneesta ja sulki oven perässään. Kadun sitä yhä, mutta en uskaltanut sanoa mitään, pukukopissa tuolloin ollut joukkueen jäsen kertoo kirjassa.
Sekä Elm että Lewicki ovat kiistäneet tahoillaan Expressenissä ja Aftonbladetissa, että edellä kerrotuissa tilanteissa olisi ollut kyse mistään vakavammasta.
Nyt Aftonbladetin haastattelema nimetön lähde, joka työskenteli vuosia maajoukkueen taustaryhmässä, puoltaa Lundhin paljastusten paikkansapitävyyttä.
– Voisin kertoa asioita, joka saisi jalkapalloilevan Ruotsin hämmästymään siitä, miten hän käyttäytyi. Mietin useammin kuin kerran, onko tämä jäämisen arvoista.

