Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yrittäjä tempaisi huikean prinsessapäivän kehitysvammaisille – "Kikatusta on ollut ilmassa"

2:27Yrittäjän ihana tempaus – prinsessapäivä kehitysvammaisille
Julkaistu 21.11.2016 20:55
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

@RaijaKantomaa

Ajatus prinsessapäivästä syntyi Esakallion huvikeskuksen lavan kesän päätöstansseissa, jossa somerolainen yrittäjä Anita Hallapelto tutustui viiteen kehitysvammaiseen naiseen.

– Meitä yhdistää rakkaus iskelmämusiikkiin. Olen tavannut naisia pitkin kesää tanssilavalla. Yksi naisista on myös äitinsä kanssa minun asiakkaana liikkeessäni Muotiputiikki Helmessä. Halusin järjestää näille iloisille ja ihanille naisille todellisen unelmien prinsessapäivän, hehkuttaa Hallapelto.

Hallapelto kertoo saaneensa mukaan muitakin ideasta innostuneita yrittäjiä.

– Limusiini hakee naiset puolilta päivin liikkeeseeni, jossa heidät stailataan 50-luvun henkeen. Heidät meikataan, kammataan ja puetaan, ja päivän päätteeksi luvassa on kahvilassa prinsessaleivos ja tapaaminen tangokuningas Kyösti Mäkimattilan kanssa. He saavat päivästä muistoksi valokuvan mukaansa, lisää Hallapelto.

Photo 21.11.2016 14.04.20

Hallapelto kannustaa muitakin vastaavanlaisiin hyväntekeväisyystempauksiin.

– Ei se aina tarvitse olla niin suurta ja ihmeellistä, jos haluaa tuottaa toisille iloa, kannustaa Hallapelto.

Naiset fanittavat iskelmämusiikkia

Someron toimintakeskuksen vastaavan ohjaajan Eija Ylénin mukaan toimintakeskuksessa asuvat nuoret naiset ovat odottaneet jännittyneinä prinsessapäivää.

Photo 21.11.2016 12.50.36

– Riemu on ollut rajatonta ja kikatusta on ollut ilmassa. Naiset eivät ole meinanneet pysyä nahoissaan, kun kuulivat, että paikalle on tulossa myös MTV Uutiset, kertoo Ylén.

Ylénin mukaan naiset saivat tänään tietää, että yksi naisten suurista idoleista on tulossa paikalle.

Photo 21.11.2016 13.58.28

– Naiset ovat aina perjantaisin käyneet lähellä olevalla Esakallion tanssilavalla tyttöporukalla. Saimme tänään tietää, että he tapaavat prinsessapäivänään myös tangokuningas Kyösti Mäkimattilan. Iskelmämusiikki on lähellä heidän sydäntään ja esimerkiksi Helenalla on satoja iskelmälevyjä, kertoo Ylén.

Ylén kertoo, että Someron toimintakeskuksessa asuu neljäkymmentä kehitysvammaista.

– Keskuksessa asuva reilu parikymppisten naisten porukka tekee käsi- ja askartelutöitä, mutta yksi naisista käy avotöissä keittiössä keskuksen ulkopuolisessa yrityksessä, iloitsee Ylén.

Alla olevasta Facebook-videosta voit katsoa, kuinka prinsessapäivä sujui!


Unelmiemme prisessapäivä

Prinsessapäivänä tunnelma oli katossa, ja naiset odottivat tangosuosikkiaan kovasti paikalle. 

– Parasta on, että saa laittaa tukkaa! Olen pienenäkin leikkinyt prinsessaa, kertoo kampaajan käsittelyssä haastattelun aikaan istunut Iida.  

Kun Mäkimattila oli esiintynyt prinsessoille, jakoi hän vielä polvistuen jokaiselle ruusut. Iida hyppäsi vielä suosikkinsa kaulaan ja sai raikuvat aplodit. 

tytot1

Lisää aiheesta:

Tytti Junnan vastaus työtarjoukseen sai Harri Moision ja Kim Sainion leuat loksahtamaan auki: "Emme ikinä osanneet ajatella tätä"Aamulypsyn tiimi paljasti punaisella matolla mieleenpainuvimmat kohtaamisensa radiotyössä – Juuso Mäkilähde: "Vaikka on sukset ja sauvat missä sattuu, niin uskalletaan tulla juttelemaan"Kallion lukion rakastettu keittäjä sai kutsun Linnan juhliin: "Itkin tunnin sen jälkeen" – huomioi työpaikkansa juhlalookissaan erityisestiSittenkin pukuloistoa! Pukusuunnittelijat eivät jääneet suremaan peruttuja Linnan juhlia, vaan järjestivät nukkelinnanjuhlat – katso upeat kuvat: "Hulluin, mutta paras juttu ikinä"Saija Tuupanen nostaa hattua pitkän linjan artisteille: "Tämä ei missään nimessä ole helppo ala"Hoivakodin mummot meikattiin – ”Äiti ei ennen lähtenyt edes kauppaan laittautumatta – ihanaa, että hän saa tänään nauttia”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:33
    Lotto

    Tässä on Loton oikeat numerot

  • Eilen23:04
    Liikenneonnettomuudet

    Yksi kuoli nokkakolarissa Oulaisissa

  • Eilen22:05
    Onnettomuudet

    Ihminen kuoli jäätyään kaatuvan puun alle

  • Eilen21:51
    Teboil

    Teboil kommentoi kohua: "Saattaa esiintyä viiveitä"

  • Eilen20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"