Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yllätyspaluu: Syvän masennuksen ja tyrmäystappiot kokenut suomalaisnyrkkeilijä kehään mittavan tauon jälkeen

Niklas Räsänen (oik.) otteli Dayron Lesteria vastaan Helsingissä huhtikuussa 2018.
Niklas Räsänen (oik.) otteli Dayron Lesteria vastaan Helsingissä huhtikuussa 2018.
Julkaistu 05.11.2021 13:29
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Ammattinyrkkeilijä Niklas Räsänen palaa kehään kahden vuoden tauon jälkeen Edis Tatlin EM-otteluillassa Helsingissä 11. joulukuuta. 

Räsäsen, 35, vastustaja julkistetaan lähiviikkoina. 

– Muutaman vuoden tauon jälkeen on kutkuttavaa palata kehään. Olin parin vuoden mittaisella breikillä myös ennen edellistä otteluani loppuunpalamisen vuoksi, ja sen jälkeen olen keskittynyt parantamaan lumilautailusta pahasti tulehtuneita polviani, Räsänen sanoo tapahtuman tiedotteessa. 

– Pyrin tuomaan nyrkkeilyyni takaisin urani alkupuolen iloista aggressiivisuutta, joten on mielenkiintoista nähdä, mitä tuleman pitää.

LUE MYÖS: Nöyryyttävät tappiot jyrkensivät alamäkeä – suomalaisottelija avautuu syvästä masennuksesta, joka oli päättää uran: "Ei ollut rohkeutta hypätä sivuun" 

Lupaavasti ammattilaisuransa avannut Räsänen (15 voittoa, kaksi tappiota, yksi ratkaisematon) hävisi ensi kertaa joulukuussa 2016, kun espanjalainen Mariano Hilario tyrmäsi hänet. Toinen tyrmäystappio tuli keväällä 2018 Suomessa asuvaa kuubalaisnyrkkeilijää Dayron Lesteria vastaan. 

Tuon jälkeen Räsänen on otellut vain kertaalleen, kun hän voitti ranskalaisen David Radeffin pisteillä marraskuussa 2019. 

Illan pääottelussa Edis Tatli tavoittelee uransa kolmatta kevytsarjan Euroopan mestaruutta. Hän kohtaa italialaisen Gianluca Ceglian.

Lisää aiheesta:

Robert Helenius jättiotteluun – kohtaa Anthony Joshuan Lontoossa!Edis Tatli iskee Euroopan mestaruudesta – päivämäärälle sinetti: "Odotan tosi innolla"Edis Tatlin tyrmännyt nyrkkeilynousukas kehään maailman ykköstä vastaan – suomalaisiskijän oma paluu venyy ensi vuoden puolelleValtaisa tyrmäysisku yllätti – nyt raskaan sarjan nyrkkeilytähdet kohtaavat uudestaanNiklas Räsäsen paluukaskessa kantona entinen Ranskan mestari: "Syvällä on käyty ja ja syvältä on tultu takaisin"Tatli saanut kuulla salilla joulukuun otteistaan – "Ediksen pitäisi jatkaa siitä"
NyrkkeilyUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Nyrkkeily
  • 15.10.22:56
    Urheilu

    Saksalaisnyrkkeilijä Madeleine, 29, poseeraa yläosattomissa kuvissa – Playboylle rempseä vastaus

  • 29.9.19:18
    Kuolleet

    Venäläinen maailmanmestari Irina Sinetskaja, 46, on kuollut

  • 27.9.22:56
    Jere Karalahti

    Jere Karalahti venyi uskomattomalla tavalla kohuottelussa – "Se ei tippunut v***u millään"

  • 27.9.22:22
    Jere Karalahti

    Jere Karalahti pian kohuottelussa – Helsingissä hämmästyttävä tyrmäys

  • 27.9.22:18
    Amin Asikainen

    Amin Asikaisen ottelussa kuohuttava käänne